Domů
Plynárenství
Šéfka EK přislíbila v Kyjevě pomoc Ukrajině s dodávkami zemního plynu

Šéfka EK přislíbila v Kyjevě pomoc Ukrajině s dodávkami zemního plynu

Plynárenství
11 komentářů
12. říjen 2021, 16:11
ČTK

Evropská unie hledá způsoby, jak zajistit, že Ukrajina bude mít tuto zimu stabilní dodávky zemního plynu a nebude ponechána napospas možnému snížení dodávek z Ruska, uvedla dnes na summitu zástupů unie s Ukrajinou v Kyjevě předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle šéfky EK by plyn mohl na Ukrajinu proudit přes Slovensko.

„Budeme s vámi úzce spolupracovat na zvýšení kapacity dodávek z členských států Evropské unie. Jednou z možností je vypracování dohod týkajících se zpětného toku plynu pomocí dalšího plynovodu ze Slovenska,“ citovala von der Leyenovou agentura Reuters.

Slovensko má od roku 2014 s Ukrajinou propojovací bod.

Von der Leyenová podtrhla, že i přes nový plynovod Nord Stream 2, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa, musí Ukrajina zůstat tranzitním státem pro přepravu plynu. Dodala, že je také třeba zaměřit se na energetickou efektivitu, díky níž by se mohla potřeba dodávek na Ukrajinu snížit.

Ilustrační foto

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes lídry EU vyzval, aby byli „odvážní“ a nabídli Ukrajině perspektivu coby zemi, která je součástí Evropy. „Pevně doufáme, že vedení Evropské unie a členských států bude mít odvahu začít vnímat Ukrajinu jako nedílnou součást evropského prostoru,“ prohlásil podle informačního portálu Ukrajinska pravda Zelenskyj.

Von der Leyenová mimo jiné zopakovala, že Evropská unie bude usilovat o nezávislost, územní integritu a suverenitu Ukrajiny, která usiluje o zvrácení ruské anexe Krymského poloostrova z roku 2014 a svádí boje s proruskými separatisty na východě země.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Stanislav Mikeska
12. říjen 2021, 17:20

A kde že ten zemní plyn EU vezme?

Omega
13. říjen 2021, 09:29

Normálka, přes NS1+NS2+TurkStream, potom zpětnou trubkou do Česka, Slovenska, Polska a na Ukrajinu.

Spíš si polož otázku čím Ukrajina za ten plyn zaplatí - dosud to fungovalo tak, že peníze z tranzitu šli na nákup plynu. Peníze z tranzitu se snížili, takže Ukrajina nemá.

Stas
13. říjen 2021, 10:26

Omego, tak technicky to je jasné, ale více plynu pro Ukrajinu od Gazpromu bude těžké nakoupit. A UK to platí z půjček EU...Takže kde EU vezme plyn pro Ukrajinu, když teď EU loupí Ukrajině zásobníky plynu....

Omega
13. říjen 2021, 11:13

Jen drobný technický dotaz - co je to "loupí".

Já si až donedávna myslel, že když něco vlastním, tak si to nemůžu ukrást (například když mám plyn ve svém skladu, který je náhodou fyzicky lokalizován na Ukrajině)

Peter
12. říjen 2021, 17:53

Kto tu klame? "Evropská unie hledá způsoby, jak zajistit, že Ukrajina bude mít tuto zimu stabilní dodávky zemního plynu a nebude ponechána napospas možnému snížení dodávek z Ruska." Odkedy /ne/kupuje Ukrajina plyn z Ruska?

Ivo Sedlak
12. říjen 2021, 21:46

Pani sefova se rozhodla pomahat Ukrajine a na zbytek Evropy nehledet, vsak to se nejak udela. Vypadalo to, ze se tady nekomu projasni, ale toto uz je fakt pouze zaslepenost, neschopnost a nezkusenost te party, co posedava v barech na Place de Luxembourg a resi jestli maji lepsi pivo tam a nebo tam ?

Omega
13. říjen 2021, 09:36

Ale napadlo mě velmi jednoduché (a v EU extrémně nepopulární) řešení problému Krymu.

V Ukrajinské ústavě je možnost referenda uznána, pokud to vyhlasí vláda. Stačilo by, kdyby Kyjev vyhlásil referendum na Krymu jestli chce Krym zůstat s Ukrajinou, nebo ne. A až by se obyvatelé rozhodli, že chtějí být s Ruskem, tak by to najednou vše bylo legální a bezproblémové.

Stas
13. říjen 2021, 10:28

Omego, vláda Krymské autonomní republiky vyhlásila referendum. Parlament to schválil, jen banderovci v Kyjevě nechtěli uznat Ústavní pořádek Ukrajinské republliky....

Omega
13. říjen 2021, 11:19

Ten základní "právní" problém je v tom kdo vyhlásí to referendum. Kdyby ho vyhlásila Ukrajina - tak by to bylo kompletně legální a byl by klid.

Jenže to nechce NATO (přišlo by o nepřítele), takže se Ukrajina udržuje ve stavu občanské války.

V tomto konfliktu NATO-Rusko je (bohužel) ze strany NATO velká snaha ten konflikt udržet v chodu. Proto se nedají použít jednoduchá a funkční řešení, co by pomohla lidem.

Ivan Novák
13. říjen 2021, 10:20

Všechno už tu bylo. Na obalu Wish You Were Here je fotka se dvěma muži, jeden hoří, druhý mu projevuje solidaritu stiskem ruky.

Michal K.
13. říjen 2021, 10:26

tak Ukrajinci sa v zime miesto plynu mozu ohrievat Ursulinym prislubom

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se