Domů
Obnovitelné zdroje
Sdružení: Bioplyn může nahradit zemní plyn ve čtvrtině domácností
Bioplynová stanice

Sdružení: Bioplyn může nahradit zemní plyn ve čtvrtině domácností

Bioplyn může nahradit zemní plyn ve čtvrtině domácností a rovněž o čtvrtinu zvýšit podíl organické hmoty v půdě. V reakci na návrh Evropské komise to dnes uvedlo České sdružení pro biomasu (CZ Biom). Evropská komise (EK) chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Přísnější ekologická pravidla mají platit i pro výstavbu nových budov, které navíc nebudou moci od roku 2030 produkovat žádné emise. Od roku 2027 pak lidé přijdou o nárok na podporu vytápění plynovými kotli.

Do roku 2030 se podle CZ Biom očekává, že 150 až 200 bioplynových stanic bude z bioplynu vyrábět zhruba 500 milionů metrů krychlový biometanu ročně. To odpovídá víc než čtvrtině roční spotřeby zemního plynu v domácnostech ČR. „Biometan je plnohodnotná, obnovitelná náhrada zemního plynu. Může být uplatněn všude, kde se používá zemní plyn, včetně dopravy, kde ve stlačené (bioCNG) nebo zkapalněné (bioLNG) formě pomůže snížit emise. Jde o první pokročilé biopalivo, které je masově dostupné již dnes,“ uvedlo sdružení.

Vyrobený biometan lze s fosilním zemním plynem míchat, či distribuovat prostřednictvím plynárenské soustavy k dalšímu využití nebo po stlačení přímo plnit do vozidel na CNG. Biometan je navíc obnovitelný zdroj, který se vyrábí například z domácích bioodpadů nebo zemědělské produkce. V Česku jsou podle sdružení pro využití biometanu téměř ideální podmínky, a to rozsáhlá síť existujících bioplynových stanic v blízkosti plynárenského potrubí, možnost okamžitě využívat současnou plynárenskou infrastrukturu a v neposlední řadě poptávka státu i veřejnosti po snižování emisí skleníkových plynů a škodlivin v dopravě nebo v teplárenství.

„Přísnější odpadová legislativa a zákaz skládkování bioodpadů koncem desetiletí postupně otevřou cestu k produkci bioplynu z rozložitelných odpadů. Další příležitostí jsou cíleně pěstované energetické plodiny, které mohou pomoci k oživení venkova, zlepšení kvality orné půdy a vytvoření nových pracovních míst ve venkovských regionech,“ řekl předseda asociace CZ Biom Jan Habart.

V roce 2020 bylo v Evropě podle CZ Biom 720 biometanových zařízení. Nejvíce jich je v Německu, ve Francii a Spojeném království. V Česku je 418 bioplynových stanic, které nyní primárně vyrábí elektřinu a teplo, ročně vyrobí zhruba čtyři procenta z veškeré vyrobené elektřiny v ČR. Do roku 2030 lze podle sdružení uvažovat o 862 milionech metrů krychlových biometanu, které mohou ročně vyrobit české bioplynové stanice.

K výrobě bioplynu se v Česku nejčastěji používají hnůj, kejda skotu a prasat, které tvoří 46 procent, následuje kukuřice ve formě siláže, představuje zhruba 31 procent všech vstupních surovin. Zbylých 26 procent tvoří senáž, cukrovarnické řízky, bioodpady, nekvalitní obilí, brambory a další.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
josef
16. prosinec 2021, 14:49

Opět pěkná tlačenka, bioplyn se vyrábí zejména z kukuřice a ta potřebuje 2 tuny NPK na hektar. Nejdříve tedy vyrobíme z fosilních paliv hnojivo pak z něho kukuřici a pak "ekologicky" nahradíme fosilní paliva - aneb Kocourkov. Krom toho drtivá většina bioplynu se využije pro výrobu el. energie přímo v bioplynové stanici což je nejhorší způsob využití toho plynu. Jo a venkovu to nic nepřináší. Rozhodně ne pracovní příležitosti. Jsou to kšefty pro dotační podnikalele a na ně navázané dodavatele vesměs nadnárodní společnosti. jediné co z toho mají lidé na vesnici je smrad z bioplynové stanice.

Jan kalman
16. prosinec 2021, 15:19

To jste vyčetl z Ovčáčkova twitteru? Na vlastní spotřebu jde cca 10% vyrobené elektřiny. Kukuřice se hnojí tak do 250 dusíku na ha. Pšenice cca 180. Víc nemá smysl, rostliny se lámou. S bioplynkou samozřejmě máte výhodu ve vlastním digestátu, takže místo nakupovaných strojních hnojiv si zapravíte vlastní hnojivo. Bioplynka stabilizuje cash-flow a zajišťuje činnost podniku, takže k těm 2-4 lidem na obsluze přičtěte zbytek zaměstnanců. Zápach tam samozřejmě je, ale jednotlivé zdroje se vesměs dají řešit provozně či technologicky. No, a při ceně ele energ 224€/MWh už dotace nepotřebují.

Vinkler
16. prosinec 2021, 15:57

Myslím, že nečtete příspěvek josefa. Nepsal o vlastní spotřebě ee, ale o výrobě a prodeji do sítě. Ono se to může změnit, podle ceny plynu a ee. Nicméně je třeba doplnit bioplynku o odsíření.

Při výkupní ceně 20 Kč / kwh a plynu 60 kč/m3 se to skutečně může vyplatit i bez dotací. Ve skutečnosti hnojiva a stroje jsou stále z fosilu.

josef
16. prosinec 2021, 16:54

Proč píšete kolik má vlastní spotřebu el. energie bioplynová stanice koho zajímá vlastní spotřeba psal jsem že se z plynu dělá elektřina přímo v bioplynové stanici takže žádný plyn stanice neprodukuje a co se týče hnojení kukuřice pak dobře záleží čím jí hnojíte 2T hektar jsem tedy přehnal , ale celková spotřeba hnojiva v běžné půdě je 1200kg hektar. Jinak vím že bioplynová el. vydělává když je to dotované a to ne jen ta elektřina , ale i pěstování té kukuřice , nicméně energeticky to nic nevytváří všechno co vyrobíte zase spotřebujete. Takže výroba ničeho za peníze daňových poplatníků to jsou bioplynové stanice na kukuřici. ¨

Karel
16. prosinec 2021, 22:50

Energeticky nic nevytváří, ale dělá z rostlin plyn či elektřinu s teplem. A jestli žijete ve vašem bludu kolik nafty tam nateče, tak je to okolo 5% výstupní energie. Kukuřice se dá s přehledem dělat jen na digestátu, ty živiny ve fermentoru nikam nezmizí na rozdíl 3 mil tun obilí, které se vyváží do zahraničí. Pořádná BPS dokáže jet i na spoustu jiných materiálů….. Klidně vás pozvu na exkurzi ;-)

Richard Vacek
16. prosinec 2021, 15:20

Dostatek energie můžeme zajistit i třením ebonitové tyče liščími ohony. Pro použití je rozhodující hlavně to, jestli takto získané energie bude levnější, než energie získaná z jiných zdrojů. Optimálně bez nějakých daní a dotací, které křiví trh.

Tomas Urbanek
16. prosinec 2021, 18:56

Do kamene tesat. Alespon pro budouci civilizace :-)

PETR
16. prosinec 2021, 23:50

Pane Vacek,Jak trenim dosahnete frekvenci 50hz? Jinak bioplynu dosahnete vlastni sklizni a konzumaci lustenin a vase pani vam muze pomahat jizdou na rotopdu s dynamem pro lepssi zazivani...

Turby
17. prosinec 2021, 16:35

Tak jednak to byla nadsazka a druhak to samozrejme lze snadno. Staci usmernit a rozstridat. Tedy stejne jako se deje v mnohych "oze".

Takze oze zalozene na "treni ohonu" jsou technicky realizovatelne. Jen narazime na drobne pocatecni obtize v podobe nedostatku lisek a nedostatku trecu. S ebonitem si ted nejsem jisty.

Zbyněk Poisl
16. prosinec 2021, 16:19

Názorná ukázka Eurohujerské idiocie. Vyrábět metan, který je jako skleníkový plyn 80x horší než CO2.

maly jarda
16. prosinec 2021, 17:54

"Evropská komise (EK) chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy."

..takže jestli jsem to dobře pochopil tak EU (neboli němečtí fašisti úkolovaní z USA aby zničili evropu) chce zničit biometanovou ekonomiku ještě než vznikla , přičemž problémem je právě to že taková ekonomika zajistí levný biometan ze stovek milionů tun biologického odpadu které vyprodukuje Evropa ročně , jinými slovy problém je že by to fungovalo .. a Evropa by potřebovala méně Amerického zemního plynu zrovna když Američani dostavili největší terminál pro vývoz LPG na světě

JVr
17. prosinec 2021, 08:13

"..takže jestli jsem to dobře pochopil tak EU...", nepochopil. Je to zde napsané tak trochu zjednodušeně. Jde o těžený metan, metan který vyrábí bioplynky může být dále produkován a zprávička je zkrátka o tom, že určitá zájmová skupina vidí v záměru EK příležitost rozšířit kapacity.

Reálně je s biomethanem problém s jeho čištěním, aby mohl být puštěn do sítě, je také otázka, jaká by byla jeho vstupní cena, pokud by se pumpoval do sítě. Pokrýt 1/4 domácností je celkem ambiciózní, ale podotýkám, že zmiňují "domácností" a plyn se spotřebovává ve velkém v průmyslu a energetice, to pokrýt z bioplynu pravděpodobně nebude možné.

Ve zpracování rostlinných a živočišných zbytků jsou nepochybně stále určité mezery a produkce biometanu z toho dává smysl. Stejně by to shnilo a ten metan by unikal do vzduchu.

Produkce z živočišných odpadů je tak na místě, ve finále se to stejně sypalo vždy na hnojník, kde to ten metan produkovalo tak jako tak, jen pokud to nasypeme do bioplynky tak ten plyn zachytíme a využijeme.

Cílená produkce plodin, které budou využívány na výrobu nějakých umělých paliv by měla být řešena s velkou rozvahou, předně jde o to aby zvolené plodiny nelikvidovaly půdu... taková kukuřice je mor, protože má slabý kořenový systém, který půdu nedrží pohromadě a ta tak často eroduje. Zajímavější alternativou je šťovík nebo konopí, nicméně je nutné zachovat rozumné cyklické hospodaření a o půdu se zkrátka starat tak, aby tady za dalších 50 let ještě byla nějaká půda kde bude vůbec něco růst. Dále je potřeba pohlídat poměr půdy využívané energetikou a rostlinou/živočišnou výrobou, protože se musím uživit. Máme v plánu nechat X ha zastavět FVE elektrárnami, já jen doufám že pokud se tomu bude nadále dít na zemědělské půdě jako tomu bylo v minulosti, tak to bude povinně doplněno agrovýrobou - agrofotovoltaika.

maly jarda
17. prosinec 2021, 18:38

víceméně souhlasím, jen podotýkám že CNG (narozdíl od LPG) auta jsou schopna jet i na nikoli perfektně čístý (nejen bio)plyn , stejně tak právě vytápění není tak citlivé na nečistoty ,a bioplynové stanice ani tak nepotřebují dotace jako spíš investice,stejně tak se bioplyn dá používat bez nákladů na čištění v teplárnách spalujících komunální odpad (zrovna tento rok jedna teplárna v ČR prošla konverzí z uhlí na spalování odpadu s pomocí plynu) .. obecně vzato rád bych se mýlil a pokud by EU investovala tímto směrem tak by to mělo zásadní pozitivní výsledky narozdíl od fotovoltaických potěmkinových vesnic

ps ..co se týče "normálního " plynu bohužel opravdu nevěřím že EU zakáže topit plynem z USA , celé je to o tom nejdříve co nejvíce omezit nákup plynu z Ruska .. a pak se najednou "objeví" že plyn je potřeba, a tak se bude s vysokohorskou přirážkou kupovat z USA .. to vše samozřejmě zaplatíme my v mnohem větších nákladech , peníze poplynou do USA , Rusko to stejně prodá do číny a celé to bude typicky západní drahá politická fraška

Jaroslav Loudil
16. prosinec 2021, 18:45

Krásná formulace :"Pěstování energetických plodin povede k oživení venkova". Tedy nikoli pěstování obilí, zeleniny, řepy, brambor, květin , ale - "energetických plodin" - má nyní spasit vesnici. Tedy ,tam , kde můžu pěstovat třeba cukrovku, nasadím energetickou plodinu a po sklizni ji spálím v kamnech. To mi připomíná USA, kde na milionech hektarů pěstují kukuřici, pak z ní vyrobí biopalivo a to pak nalejou do nádrže a spálí v motoru. Skvělé využití orné půdy v době, kdy v Africe se umírá hlady.

V USA dnes nahrazují uhelné elektrárny plynovými, jsem zvědav co s nimi už brzy udělají - v Evropě se plynem od 2040 topit nesmí. Indie oznámila, že si postaví nové uhelné elektrárny o výkonu 30 GW , Indonésie také bude stavět , Pakistán právě s čínskou pomocí dostavěl 3 uhelky o výkonu 4 GW nejmodernější konstrukce , Čína má v uhlí také své plány.

Jaroslav Loudil
16. prosinec 2021, 19:01

Jedna čerstvá aktualitka z jádra. V pondělí 13.prosince byl v Číně poprvé připojen na síť první experimentální modulární vysokoteplotní heliem chlazený jaderný reaktor plněný kuličkovým palivem. Výkon turbíny je 210 MW , pohání ji dva jaderné reaktory po 250 MW. Jednou z výhod reaktoru je to, že odpadají odstávky nutné u klasických reaktorů na výměnu paliva. Dá se považovat za jaderný reaktor IV. generace. Jde o značný úspěch čínských jaderných inženýrů.

astrablaster
17. prosinec 2021, 09:30

Jsem zvědavý, jak se jim s těmi kuličkami bude dařit. Němcům svého času praskaly a uvolňoval se tím prach, se kterým nevěděli, co dělat.

petr
16. prosinec 2021, 22:05

Pokud bude trvat EK, že do roku 2040 se ukončí spalování zemního plynu, pak je nutno do tohoto data vybudovat v případě ČR cca 6000 MW v jaderných zdrojích, které budou poskytovat elektřinu pro cca 3 mil. tepelných čerpadel. V praxi to znamená zvýšit výkon z cca 4200 na 10 000 MW...

Fotovoltaika nám v zimě moc nepomůže a bioplynky jsou zvěrstvo...

petr
16. prosinec 2021, 22:05

Pokud bude trvat EK, že do roku 2040 se ukončí spalování zemního plynu, pak je nutno do tohoto data vybudovat v případě ČR cca 6000 MW v jaderných zdrojích, které budou poskytovat elektřinu pro cca 3 mil. tepelných čerpadel. V praxi to znamená zvýšit výkon z cca 4200 na 10 000 MW...

Fotovoltaika nám v zimě moc nepomůže a bioplynky jsou zvěrstvo...

Krajtl Pavel
17. prosinec 2021, 05:42

Ještě bych doplnil, že bioplynky mají dotovanou veškerou vyrobenou elektřinu. I tu co samy spotřebují. Rád bych položil dotaz, zda nebudou spotřebiče potřebovat nějaké úpravy, když se změní plyn který mají spalovat.

JS
17. prosinec 2021, 09:00

Biometan by měl mít kvalitativní parametry podobné zemnímu plynu, takže hořáky by ho měly bez problému zvládnout.

Tady je ale ten problém - vyčištění bioplynu na biometan je docela nákladné a výrazně to zvedá jeho cenu. Bioplyn taky bude nutné trochu dopouštět propanem, aby dosáhl minimální vyžadované hodnoty spalného tepla a mohl být vtlačen do distribuční soustavy. A tady biometanisti v tichosti jednají o tom, že toto obohacování biometanu bude provádět distributor a tedy se to dostane do regulovaných cen za distribuci plynu. Kdopak pak byznys biometanistů zaplatí, což?

JS
17. prosinec 2021, 08:55

A proto nám v tichosti vyšla novela zákona o podporovaných zdrojích, která zavádí podporu pro výrobu biometanu...

Nejsem půdoznalec, ale slyšel jsem, že digestát z bioplynek zase tak zázračné hnojivo není. Z dlouhodobého hlediska prý degraduje půdu.

Samá pozitiva, hurá do toho, ať nám ten venkov ožije...

Kamil Kubů
17. prosinec 2021, 10:00

Jo, to bude nádhera. Brzo bude naše krajina jedna velká energetická zásobárna. Řepka do nádrže, kukuřice do nádrže, kukuřice do bioplynky, mezi tim lány fotovoltaiky a nad tim vsim se budou majestátně tyčit větráky. A my se na to budeme dívat v televizi zavření v našich pasivních domech, protože kdybychom vyšli ven, přišel by dům o jediný zdroj tepla který v něm ještě zůstal.

Jaroslav Loudil
17. prosinec 2021, 11:56

S tím souhlas. Jinak je zajímavé, že Německo za prvních 10 měsíců 2021 zvýšilo svůj import černého uhlí o 26 % meziročně.Po úplné likvidaci jádra v příštím roce jsem tak zvědav na jejich rychlý odchod od uhlí i plynu. Jádro je skvělý bezemisní - "stabilizátor energetické soustavy". A ten bude Německu chybět ,takže to tam bude lítat ode zdi ke zdi ,jeden den bude OZE vyrábět 20 % potřebné elektřiny , za dva dny zase 250 % potřeby a tak donekonečna. Pořád jen regulovat a regulovat.

PETR
17. prosinec 2021, 16:40

To bude frekvence litat,az se to potentuje...Zijme s minimem ee,pokud to umite...

Asd
17. prosinec 2021, 18:46

Jak vidím, tak Evropa páchá sebevraždu v přímém přenosu. Po solárním tunelu tu zanedlouho budeme mít tunel bioplynový. EE I teplo sice budou pekelně drahé a příroda bude ničena tunami chemie, ale bude to děsně "eko". Je mi opravdu smutno z toho co se dnes děje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se