Domů
Plynárenství
Nizozemsko letos na začátku října uzavře největší evropské plynové pole
Ložisko Groningen
Zdroj: 350.org / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0

Nizozemsko letos na začátku října uzavře největší evropské plynové pole

Plynárenství
3 komentáře
15. červen 2023, 20:25
ČTK

Nizozemsko za méně než čtyři měsíce nastálo uzavře největší evropské plynové pole. Tamní vláda urychluje harmonogram uzavření, čímž ale odpadne pojistka pro vytváření plynové rezervy před příští zimou. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje. Pole Groningen na severovýchodě Nizozemska bude podle nich uzavřeno 1. října. Kabinet přijme oficiální rozhodnutí později tento měsíc, uvedl mluvčí nizozemské vlády.

Nizozemsko dříve usilovalo o to, aby se pole zavřelo v závislosti na geopolitické situaci nejpozději do října příštího roku. Politici ale čelili velkému tlaku kvůli následkům zemětřesení, která těžba vyvolává.

Od zahájení těžby v roce 1963 bylo pole klíčovým zdrojem plynu pro velkou část západní Evropy a také páteří nizozemských veřejných financí. Těžba však vyvolala obrovský odpor místních obyvatel, protože od 80. let stovky zemětřesení poničily tisíce budov.

Minulý týden nizozemský premiér Mark Rutte těsně přežil hlasování o nedůvěře po obvinění, že vláda necitlivě reaguje na stížnosti. Podle kritiků je přístup kabinetu k problémům v Groningenu laxní. Ačkoli se pole v současné době podílí na celkové produkci plynu v Evropě jen malou měrou, jde o důležitou možnou zásobovací rezervu.

Začátkem letošního roku se nizozemská vláda zavázala vynaložit na odškodnění obyvatel Groningenu během 30 let celkem 22 miliard eur (523,4 miliardy Kč). Z přibližně 327.000 domů v regionu jich nahlásilo nějakou škodu nejméně 127.000, uvedl tamní institut pro důlní škody. Od roku 2012 bylo v oblasti zbouráno více než 3300 budov, protože se kvůli zemětřesení staly nebezpečnými k obývání.

Nizozemská vláda v příštím roce plánuje plynové vrty zalít betonem, uvedl jeden ze zdrojů. Do října bude z groningenského pole vytěženo maximálně 2,8 miliardy metrů krychlových plynu, v současné se jeho provoz udržuje na minimální úrovni.

Rozhodnutí o uzavření není zcela nezvratné, uvedly dále zdroje. Pokud by nastala další energetická krize nebo velmi chladná zima, trvalo by podle nich znovuotevření vrtů asi dva týdny.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Zdeves Pavel
16. červen 2023, 16:35

O to vznikne větší deficit. Nevíte kolik dávalo ročně?

Antonín Mikeš
16. červen 2023, 16:41

"Loni v říjnu dosahovala pouze 2,8 miliardy kubíků plynu ročně, což je nejnižší možné množství, a tvoří tak pouhá čtyři procenta dob z nejvyšší produkce, která činila 70 miliard kubíků plynu."

Pravoslav Motyčka
17. červen 2023, 21:58

Holansko těžilo více než 7 násobek spotřeby plynu v ČR teď netěží nic . Přitom Holanďané nepostavili žádné nové zdroje ,které by ten plyn nahradily.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se