Domů
Plynárenství
Platts: Obrovský růst poptávky po LNG v Asii je zřejmě prozatím u konce
LNG tanker
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Platts: Obrovský růst poptávky po LNG v Asii je zřejmě prozatím u konce

Několik let trvající ekonomický růst v asijských zemích zpomaluje. Tamní politiky to podle některých povede k tomu, že nebudou tolik prosazovat přechod z uhlí na relativně dražší zemní plyn. Někteří analytici dále nově odhadují, že poptávka po zemním plynu v Asii neporoste tak masivně, jak se předpokládalo. Závěry vychází z analýzy Platts Analytics.

Čína zažívá nejpomalejší růst HDP za několik posledních dekád. Podobně je na tom také Indie. V takovém ekonomickém klimatu se pro tamější politiky zmenšuje manévrovací prostor, jak „prodat“ přechod z uhlí na relativně dražší zemní plyn. Dříve analytici očekávali masivní nárůst poptávky po zemním plynu v regionu. Někteří už ovšem tyto výhledy přehodnocují. Podle serveru Platts je ukončení zpomalení ekonomického růstu v asijsko-pacifickém regionu v nedohlednu.

Uhlí je oproti plynu v Asii odolnější

Kupříkladu v Japonsku klesla poptávka po elektřině v červenci 2019 ve srovnání s červencem 2018. Důvodem jsou mírnější teploty oproti normálu a nižší růst HDP, než se původně očekávalo. V případě zemního plynu využívaného k výrobě elektrické energie došlo v tomto měsíci k meziročnímu poklesu o 48 milionů metrů krychlových zemního plynu denně (mcm/d). Poptávka po uhlí ovšem zůstala stejná.

„Toto je dobrý příklad odolnosti uhlí v asijské elektroenergetice, zejména na deregulovaných trzích, kde se očekává, že poskytovatelé levné elektřiny, získají podíl na trhu,“ uvedlAndre Lambine, senior analytik S&P Global Platts Analytics.

Růst poptávky po LNG se zpomalí, ale k prudkému poklesu nedojde

Po několika letech silného růstu se očekává, že poptávka po LNG v Asii vyroste pouze o přibližně 4 miliony tun na 240 milionů tun v roce 2019. Během uplynulých 3 let přitom poptávka v tomto regionu rostla průměrně o 20 % ročně. Toto zpomalení je opět spojeno se zpomalením ekonomické aktivity, ale také vyšší výrobou z jaderné energie v severovýchodní Asii a mírnými teplotami.

Podle analytika z Platts Analytics by se v roce 2020 poptávka po LNG měla i přes pomalejší ekonomický růst zvýšit o dalších 20 milionů tun. Toto zvýšení ovšem odpovídá růstu o zhruba 8 %, což je stále méně než za poslední tři roky.

Podle některých analytiků zpomalení ekonomického růstu povede k nižší podpoře přechodu z uhlí na zemní plyn ze strany politiků. Jiní ovšem tvrdí, že zejména z environmentálních důvodů a relativně nízkých cen LNG bude tato podpora pokračovat a poptávka po zemním plynu prudce neklesne.

„Témata jako energetická bezpečnost, diverzifikace dodávek a environmentální obavy budou i nadále podporovat výrobu elektřiny z plynu v mnoha zemích i přes krátkodobé ekonomické výhledy,“ dodal Andre Lambine, senior analytik S&P Global Platts Analytics.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Energetik 007
25. listopad 2019, 08:44

Na spotřebu LNG bude mít větší vliv plynovod Síla Sibiře a předpokládané prodloužení přes Severní Koreu. do Jižní a snad i do Japonska.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se