Studie: Česko může do roku 2030 zvýšit podíl obnovitelné energie na 33 procent
Česko je schopné do roku 2030 zdvojnásobit podíl obnovitelné energie na spotřebě a zvýšit ho tak na 33 procent. Může k tomu přispět zejména sluneční a větrná energie a zvýšení energetické účinnosti. Vyplývá to ze studie, která vznikla ve spolupráci expertních týmů Fakta o klimatu a Frank Bold. ČTK dnes o výsledcích studie informovali její autoři.
Tým analytiků a expertů Fakta o klimatu usiluje o věcnou a na ověřených datech založenou diskusi o klimatických změnách, expertní skupina Frank Bold poskytuje právní expertizy a také poradenství pro energetiku a zelené finance. „Z naší studie vyplývá, že dokážeme do roku 2030 získávat z obnovitelných zdrojů celou třetinu naší spotřeby. K tomu nám pomohou úspory a biomasa, ale především rozvoj obnovitelné energie ze slunce a větru. Fotovoltaika zažívá v posledním roce velký rozmach. Jak ale ukazují naše data, je potřeba podobně nastartovat i rozvoj energie větrné,“ uvedl Jan Krčál z Fakt o klimatu.
Krčál i další spoluautorka studie Laura Otýpková z Frank Bold poukázali na to, že invaze Ruska na Ukrajinu posílila tlak na transformaci evropské energetiky k ekologickým zdrojům a také snahy Evropské unie o snižování emisí skleníkových plynů. Legislativa v Česku už podle Otýpkové usnadnila pořízení solárních elektráren na střechy domů. „Čekají na nás ale další úkoly – vláda si musí stanovit ambiciózní cíl pro rozvoj obnovitelných zdrojů ve svých strategických dokumentech. K jeho naplnění budou potřeba další legislativní změny – otevření energetického trhu novým hráčům a zavedení chytrých řešení v měření i optimalizaci spotřeby a výroby,“ dodala.
Hlavními překážkami pro rychlý rozvoj energie z větru a slunce v Česku je podle Otýpkové vedle legislativy také dostupnost přenosové a distribuční infrastruktury. Přitom právě solární a větrná energie by měla podle studie ke zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energie přispět nejvýrazněji. Podíl je nyní asi 17 procent, naprostá většina této energie pochází z různých forem biomasy. Energie ze slunce a větru může podle studie do roku 2030 zvýšit podíl obnovitelné energie v Česku o 6,2 procentního bodu.
Dalších 5,8 procentního bodu dokáže Česko získat zvýšením energetické účinnosti, tedy hlavně zateplováním, výrazně vyšším využitím tepelných čerpadel a rozvojem elektromobility, uvádí studie. Počítá také s tím, že dalším rozvojem využívání udržitelné biomasy, včetně cíleně pěstované biomasy, je možné podíl obnovitelné energie v Česku zvýšit do roku 2030 o čtyři procentní body.
Evropská unie by měla v roce 2030 podle březnové dohody členských států a Evropského parlamentu produkovat z obnovitelných zdrojů 42,5 procenta celkové spotřeby energie. Dohoda zvýšila předchozí závazek, který byl 32 procent. Závazek se týká unie jako celku, řada členských zemí včetně Česka má národní cíle výrazně níže. Aktualizace plánu odrážející březnovou dohodu se v Česku připravuje.
Mohlo by vás zajímat:
Větrná energetika ničí krajinu zabíjí ptáky a je nestabilní. FVE jsou také nestabilní , ale pokud jsou na střechách budov mají prakticky nulový negativní dopad na životní prostředí mají velmi dlouhou životnost. Navíc pokud nejsou pod sněhem každý den něco vyprodukují , kdežto VTE může stát klidně i několik týdnů a nevyrobí nic.
Kočky zabíjí ptáky. Víc ptáků, než VtE na stejným prostoru. :-)
Jak které ptáky. Není pták jako pták.
To je pravda, takovej pštros se díky růstu výšky rotoru VtE se musí bát spíš těch koček. Ale naprosto vážně, probíhá v Dolním Rakousku nějaký ptačí armageddon?
Řeč samozřejmě není o pštrosech a o ptačím armagedonu jsem taky nic nepsal, ale slušná devastace některých ohrožených druhů ptáků, např. orlů, zaznamána byla. Developeři za to byli i odsouzeni.
normálně odkazy nedávám , nicméně hlavním důvodem současného energetického přechodu má být tzv. ochrana klimatu , aniž bych přidával jakýkoli svůj názor , nabízím prezentaci doktorky Zharkové . Jako první na světě dokázala simulovat vývoj sluneční aktivity s výbornou přesností směrem do minulosti a to samé do budoucnosti. Skutečnost je taková že nás v nejbližších letech čeká postupný pokles teplot. Během 10 ti let bychom se měli dostat s klimatem zpět do malé doby ledové. Tato předpověď je ověřená z hlediska historického vývoje klimatu země a protože lze aplikovat i na jiné hvězdy než slunce je prakticky vyloučeno aby se nenaplnila. Pokud tedy naši klimatobijci nedokáží pohnout Jupiterem..... přeji dobrou zábavu a kdo neumíte anglicky můžete použít automatický překladač titulků v youtube.... .
A teď si představte, že by to byla pravda a my bychom si vyčistili města, průmysl a ostatní aspekty života od špinavých technologií (a nemyslím jen uhelky, ale i tankery na ropu, doly na vzácné kovy...) a drancování přírody (zemědělství v ČR doteď) jen tak. Já nevím, mě by to úplně nevadilo, pokud bychom zvýšili efektivitu a udržitelnost našeho života.
A peníze zrušit, že. Stejně jen kazí charakter.
No tak Ona to pravda je, Zharková nebyla první co tuto teorii hlásal, ale byla první kdo tuto teorii vysvětlil. Už dávno se vědělo, že aktivitu slunce "nějak" řídí pohyb planet, ale nevědělo se proč. Teď už se ví proč. A také se ví poměrně přesně jaký vliv na klima má CO2 a jaký slunce. Čeká nás 30 let chladu. Co se týče radosti nad vyčištěním měst pak CO2 nemá se znečištěním nic společného. Vyčištění měst nečekejte naopak podporování spalování dřeva v malých zdrojích znečišťuje ovzduší karcinogeny, když takových ekologů zatopí večer doma v vrbových kamnech třeba 5 000 pak to zamoří karcinogeny ovzduší v celém městě můžete si libovat že ušetříte plyn , ale je to za cenu zdraví obyvatel, protože pálení dřeva je vhodné nějak do malých obcí kde je pár baráků a ne do měst. Jo a odpad hoří také v noci nic vidět není , topení je drahé a odvoz odpadu taky. Jinými slovy s dotacemi na kotle se žádného dobrého ovzduší nedočkáte.
ad Jiří Kelnar 12. duben 2023, 09:39
A teď si představte, že by to byla pravda a my bychom si vyčistili města, průmysl a ostatní aspekty života od špinavých technologií (a nemyslím jen uhelky, ale i tankery na ropu, doly na vzácné kovy...) a drancování přírody (zemědělství v ČR doteď) jen tak. Já nevím, mě by to úplně nevadilo, pokud bychom zvýšili efektivitu a udržitelnost našeho života.
tlacit nasilu biomasu povazujem tiez za drancovanie prirody a polnohospodarstva ako takeho .. taktiez ani VTE prirode velmi nepridaju .. k tomu vyroba FVE a VTE ma tiez znacny dopad na prostredie a to nehovorim o ich likvidacii (aj ked tu je par prispievatelov, ktory fantaziruju o recyklacii ci dokonca cirkularnej ekonomike)
ak by sa to riesilo rozumne a postupne som za vsetkymi dvadsiatimi, ale zial to co tu momentalne prebieha je hura system tlaceny zelenym aktivizmom bez ohladu na priciny/suvislosti/nasledky ..
a najsmutnejsie bude, ak skutocne sa potvrdi/prejavi to ochladzovanie, tak zeleni aktivisti budu prvi co si prisvoja zasluhy (aj ked to v skutocnosti tak nebude)
A to doktorka Zharková do své hvězdné teorie nezahrnula takovou maličkost, že Země je placatá.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
To je skvělé, jak všechno přesně víte. Vy jste Bůh?
Ještě aktualitka: https://www.ceps.cz/cs/aktuality/novinka/omezovaci-plan-vyroby
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se