Evropa nemá dostatek zaměstnanců v oblasti solární energetiky
Evropa má velké plány v oblasti solární energetiky. Zaostává ale, co se týče množství a kvality proškolení pracovníků, kteří mohou solární systémy vyrábět, instalovat a opravovat. V Polsku roste počet zaměstnanců v solární energetice nejrychleji.
Solární energetika v Evropě roste. Třetí výroční zprávu EU o pracovním trhu v oblasti solární energetiky vydala asociace SolarPower Europe. Informoval o ní server CEEnergy News. Zpráva uvádí, že do roku 2025 bude v EU více než 1 milion pracovníků v solární energetice. Kapacity, co se týče proškolení zaměstnanců, ale chybí. Odborná kvalifikace je přitom klíčová pro výrobu a instalaci dobře fungující a bezpečné solární elektrárny.
"Když se podíváme na kvalifikaci v oblasti solární energetiky, Evropa nyní začíná řešit kvantitu. Alespoň zdvojnásobit ale musíme i naše úsilí o kvalitu. Občané a podniky musí mít jistotu, že jejich solární projekt je vyroben, instalován a udržován řádně vyškolenými, důvěryhodnými profesionály," řekla Walburga Hemetsbergerová, generální ředitelka SolarPower Europe.
Růst solárního trhu se odráží v růstu počtu pracovníků v tomto sektoru. Od roku 2021 do roku 2022 vzrostl počet pracovníků zaměstnaných v odvětví o téměř 200 000 lidí. V roce 2022 dosáhne sektor kolem 648 000 zaměstnanců a pro rok 2023 je dle SolarPower Europe predikováno 800 000. Stejně jako v předchozích letech v podílu pracovníků nadále dominuje instalační segment, který zaměstnává 84 % z celkového počtu. Provozování a údržba elektráren představuje 8 % pracovníků, přičemž strategické pracovní pozice ve výrobě zajišťují více než 7 % pracovních míst.
Polsko zaujímá vedoucí postavení v EU ve vytváření pracovních míst v oblasti solární energie – což je důkazem jeho velkého rezidenčního solárního sektoru – s téměř 150 000 pracovními místy v oblasti solární energie. Následuje Španělsko a Německo, každé s přibližně 100 000 solárními pracovníky.
Zpráva asociace shrnuje problematická místa spojená s růstem tohoto sektoru a uvádí sedm politických doporučení k zajištění většího objemu pracovní síly, která je zároveň řádně proškolená. Kromě vytvoření rekvalifikačních programů zaměřených především na současné zaměstnance ve fosilním odvětví či usnadnění volného pohybu pracovníků v rámci EU doporučuje také například přeshraniční uznávání certifikací a dovedností.
Mohlo by vás zajímat:
To je divné, že mezi těmi milióny vysoce kvalifikovaných plaváčků z Afriky, kteří od roku 2015 nalezli do Evropy, není ani pár takových, kteří by se staveb FVE ujali. Nedělá někde EU chybu?
Nejde jen o to jestli jsou schopní, ale i o to jestli je k tomu někdo vůbec pustí...
Pokud zaměstnanost v nějakém oboru roste o 20% ročně , pak je jasné ,že nejsou lidi, až se ustálí růst instalací , tak bude v oboru lidí dost.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se