Trh s LNG čelil problémům již před COVID-19, spotové ceny v Asii jsou nyní rekordně nízko
Přestože pandemie COVID-19 sehrála roli při snižování cen LNG, trh již před jejím vypuknutím čelil, dle konzultační společnosti Euroasia Group, problémům v podobě snížené poptávky ze strany asijských kupců, konkurenci obnovitelných zdrojů energie a nadměrné nabídce.
Rekordně nízké spotové ceny LNG
Spotové ceny zkapalněného zemního plynu se v Asii na konci dubna dostaly dokonce poprvé pod 2 USD/MMbtu (odpovídá 6,27 EUR/MWh).
Stejně jako v případě ostatních energetických trhů byl pokles spotových cen zapříčiněn poklesem poptávky způsobené COVID-19, jelikož většina dodávek LNG, především v Asii, je dle konzultační společnosti zasmluvněna pod dlouhodobými kontrakty.
„Spotový trh slouží především k vykrytí krátkodobých potřeb na straně poptávky nebo k vykrytí případného narušení dodávky,“ vysvětluje konzultační společnost.
Spotové ceny LNG již před vypuknutím pandemie dosahovaly rekordně nízkých hodnot v důsledku rekordního růstu produkčních kapacit v posledních pěti letech a nadprůměrně teplé zimy, která panovala v Asii i Evropě.
Obava o poptávku po LNG
Obava o poptávku zkapalněného zemního plynu, především ze strany Číny, existovala už před pandemií COVID-19, a to v důsledku obchodní války s USA a nového plynovodu Síla Sibiře vedoucího z Ruska do severní oblasti Číny.
Růst poptávky po zemním plynu se v Číně zpomalil z 17% růstu zaznamenaného v roce 2018 na 9% růst v roce 2019, který zůstal výrazně za očekáváním vzhledem k povolení vládního tlaku na přechod z uhlí na plyn.
Dodávky LNG během pandemie do Japonska, Číny a Jižní Koreji, třech největších světových dovozců LNG, klesly v porovnání s úrovní před krizí. Ta se měsíčně pohybovala, dle odhadu společnosti, okolo 20 milionů tun (27,2 miliard m³). Jedná se ale také o úroveň zimních měsíců, prosince a ledna, kdy je poptávka nejvyšší.
„Společných 18,1 milionů tun v březnu stále znamená 2% nárůst v porovnání s loňským rokem,“ podotýká Euroasia.
Zástupci Euroasia Group také poznamenávají, že Čína již postupně otevírá svou ekonomiku, Evropa podniká první kroky k oživení svého průmyslu a Japonsko a Jižní Korea se zdají být zdánlivě lépe připraveny a méně zasaženy COVID-19. Proto by měl LNG sektor vyjít z pandemie lépe než například ropný průmysl.
„Ještě před pandemií se očekávalo, že převis nabídky nad poptávkou potrvá nejméně do poloviny 20. let,“ dodala společnost.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se