Domů
Komoditní trhy
IEA: Likvidita trhu se zemním plynem roste
LNG tanker
Zdroj: CarletonLiisa / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

IEA: Likvidita trhu se zemním plynem roste

Přestože tempo a trajektorie růstu poptávky po zemním plynu zůstávají nejisté, celosvětový trh se zemním plynem v loňském roce pokračoval ve svém prohlubování a zvyšování likvidity, jak uvedla Mezinárodní energetická agentura (IEA).

Růst spotového trhu

„Odráží to rostoucí objemy LNG [zkapalněného zemního plynu] obchodovaného na spotovém trhu a podstatný nárůst objemu v obchodech uzavřených v regionálních plynárenských uzlech,“ uvádí report IEA.

Obchodovaný objem LNG na spotovém trhu pokračoval ve svém růstu i v roce 2020, přičemž předběžné údaje naznačují 8% růst. Krátkodobým obchodům s LNG tak připadá rekordní 37% podíl z obchodovaného množství. Oproti tomu objem pod dlouhodobými kontrakty pak pochopitelně klesá a v loňském roce byl dále umocněn v důsledku rušení nákladů s LNG během třetího kvartálu.

Náklady byly rušeny vzhledem k loňské mírné zimě a pandemii COVID-19, které společně zapříčinily nadbytek zásob zemního plynu jak v Asii, tak i v Evropě. Pro ilustraci – jen z USA bylo zrušeno během června až září přes 150 nákladů s LNG, které měly směřovat na asijský trh JKM.

LNG nahrazovalo potrubní dodávky

USA zůstalo i v loňském roce největším zdrojem flexibilních nákladů s LNG. Na spotovém trhu USA patřil 20% podíl. Čína a Indie pak zůstaly největšími světovými odběrateli spotových nákladů LNG s 20% a 11% podílem na trhu.

„Kupci v Číně těžili z nízkých spotových cen panujících během roku 2020 a pod krátkodobými nákupy meziročně navýšili nakupované množství o více než 50 %, ty pak nahradily dražší zdroje dodávek, včetně potrubního importu ze střední Asie.“

Také Turecko razantně zvýšilo objem nakupovaného LNG, a to o více než 50 % na úkor potrubních dodávek plynu z Íránu a Ruska, zvláště v pak v prvním pololetí roku 2020.

Zdroj úvodního obrázku:  CarletonLiisa (Wikimedia Commons)

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
9. únor 2021, 12:00

Tak hlavně cena LNG roste ještě víc než nějaká likvidita, v létě byla uměle historicky nejlevnější a teď za půl roku extrémně zdražila. Je vidět, že nejde o tržní ceny podle spotřeby a poptávky, ale maximum co to jde spekulanty zmítanou komoditu.

Bizon
10. únor 2021, 19:30

Tak to prostě chodí, tržní spekulace okořeněné politikařením... Já mám o ekonomice zaoceánského plynu také svoje pochybnosti, ale jsem rád už jen za tu možnost, diverzita nabídky zlepšuje cenu a podmínky pro zákazníky, což jsme MY! Navíc se mi ty LNG lodě fakt líbí, mastodontí technický zázrak.

Krom lepší ceny letí i ty krátkodobější pružnější kontrakty, ty spotové ceny jsou zajímavé jak se kvůli nim otáčí lodě uprostřed oceánu zpátky nebo k jinému zákazníkovi..

PetrV
9. únor 2021, 12:56

Je to jednoduché, nemáš lodě na LNG, nemáš plyn. Doprava je drahá, protože se přeplácejí. Číňané myslí dopředu, tak si nasmlouvali dodávky v létě.

Jinak kapacita celé US flotily lodí je cca 1/10 Nordstreamu 1.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se