Japonské společnosti revidují plány na využívání jaderného paliva MOX
Japonská federace elektrárenských společností (FEPC) vydala revidovaný plán využívání směsného paliva MOX. Nový plán uvažuje využití přepracovacího závodu v Rokkasho. Do konce desetiletí má využívat palivo MOX 12 japonských reaktorů.
Již od 50. let minulého století japonská jaderná politika uznává recyklaci použitého jaderného paliva. Do roku 1998 posílalo Japonsko většinu svého použitého jaderného paliva do Francie a Velké Británie, kde probíhalo jeho přepracování a výroba paliva MOX. Od roku 1999 Japonsko skladovalo veškeré použité palivo při očekávání plného provozu jejich vlastního přepracovacího závodu.
„V Japonsku, kde jsou přírodní zdroje vzácné, zajistíme stabilní dodávku energie pro budoucnost,“ nyní informovala federace FEPC.
„Abychom tak mohli učinit, je nezbytné v Japonsku založit nový jaderný palivový cyklus. I přes změny v tomto sektoru po nehodě jaderné elektrárny Fukushima Daichi, se důležitost paliva MOX nezměnila.“
Výstavba přepracovacího závodu Rokkasho začala v roce 1993 s plánovaným spuštěním v roce 1997. Tento termín však nebyl splněn a výstavba přepracovacího závodu stále pokračuje. Zařízení je založeno na stejné technologii přepracování, kterou využívá francouzský závod společnosti Orano v La Hague.
Zde se využívá chemický proces PUREX pro oddělení izotopů s různým oxidačním číslem. Jakmile bude tento přepracovací závod dokončen, bude schopen přepracovat přibližně 800 tun použitého paliva ročně. Tato kapacita je dostatečná ke zpracování použitého paliva z přibližně 40 jaderných reaktorů ročně.
V lokalitě Rokkasho je od konce roku 2010 ve výstavbě také závod pro výrobu palivových souborů s palivem MOX. Ten bude po svém zprovoznění schopen vyrábět 130 tun paliva ročně. Výstavbu obou zařízení však postihlo několik zpoždění a jejich dokončení se nyní předpokládá v letech 2022 a 2024.
Od března 2011, kdy se stala nehoda jaderné elektrárny Fukushima, obnovily již 4 reaktory svůj provoz s palivem MOX. Jednalo se o reaktory v elektrárnách Genkai, Ikata a Takahama. FEPC odhaduje roční spotřebu plutonia v těchto elektrárnách na 0,2 tuny v roce 2021, 0,7 tuny v roce 2022 a 1,4 tuny v roce 2023.
Federace dodala, že plány spotřeby po roce 2024 nejsou prozatím stanoveny, ale dle výhledů se má celková spotřeba plutonia po zprovoznění přepracovacího závodu zvýšit až na 6,6 tun v letech 2026 až 2030.
První vlastní produkce paliva MOX se očekává po roce 2026, dodal FEPC. V prosinci minulého roku FEPC sdělil, že „nadále pracuje na podpoře založení palivového cyklu s využitím plutonia“.
Energetické společnosti se dohodly na využívání paliva MOX se souhlasem místních komunit. To má být v rámci střednědobého a dlouhodobého výhledu využíváno v co největším počtu jaderných reaktorů. FEPC vyvine co největší úsilí o zajištění rovnováhy mezi poptávkou a nabídkou plutonia.
Cílem společností je zprovoznit alespoň 12 reaktorů s palivem MOX do konce roku 2030. Rovněž se shodli na využívání plutonia a snížení jeho domácích zásob jakož i zásob v zahraničí prostřednictvím spolupráce s jinými společnostmi.
Zdroj úvodní fotografie: Japan Nuclear Fuel Limited
Mohlo by vás zajímat:
Zajímavý článek, škoda že nikde není uvedeno kolik to celé stojí. Zřejmě je to hodně drahá záležitost.
Celková cena po dokončení obou částí, tedy závodu pro přepracování i části pro výrobu paliva MOX, se odhaduje na 27,3 miliardy dolarů.
V Sellafieldu to zkoušeli, zůstali jen obrovské dluhy, spousta jaderných odpadků které nikdo nechce a velké zamoření okolí.
To byla britská fabrika na pumy.
No mám nepříjemný pocit, že Žaponci mají strach z Číny a nevěří, že by je Amerika v budoucnu ochránila.
Doplněk, myslím že náklady jsou z toho pohledu druhotné.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se