Domů
Energetický dvoutýdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. EK schválila plány ČR na podporu vodní energie a bioplynu

Bioplynová stanice

Evropská komise schválila České republice dva programy na podporu výroby elektřiny z malých vodních elektráren (MVE) a výrobu tepla z bioplynu. Komise to dnes oznámila v tiskové zprávě. Česko chce na tyto programy vynaložit celkem 740 milionů Kč.

Česká republika loni v září představila plán na podporu provozovatelů malých vodních elektráren s výkonem do deseti megawattů, na který chce vyčlenit celkem 218 milionů Kč. V říjnu pak oznámila záměr podpořit bioplynové stanice s výkonem do 0,5 megawattu. Na toto opatření je určeno celkem 522 milionů Kč.

2. Ruští vědci testují experimentální jaderné palivo na bázi nitridů

jaderné palivoRuský výzkumný institut anorganických materiálů VNIINM, který patří do skupiny TVEL, úspěšně vyrobil dvě experimentální palivové kazety s dusíkatým palivem. Experimentální kazety nyní budou testovány v rychlém reaktoru BN-600 jaderné elektrárny Bělojarsk.

Jaderné palivo na bázi nitridů nabízí na rozdíl od konvenčních paliv na bázi oxidů vyšší hustotu, což umožňuje prodloužení palivového cyklu a tím i zvýšení jeho ekonomické efektivity.

3. SolarCity pod vedením Muska plánuje uvést na trh solární střechu

1703642879_97155f1e67_oSolární střechu z dílny společností SolarCity a Tesla plánuje Elon Musk uvést na trh již do konce letošního roku. Ačkoliv se nejedná o žádnou novinku, masového využití se tato technologie zatím nedočkala. Musk se však domnívá, že produkt je pro obě společnosti stěžejním.

Solární šindel (z angl. Solar shingle) je střešní krytina, která je kromě své běžné funkce schopna díky integrovanému fotovoltaickému panelu dodávat elektrickou energii. Výhodou oproti konvenčním fotovoltaickým panelům je podle Muska zejména uplatnění u starších staveb, které čeká výměna střechy.

4. Nejlevnější cena za elektřinu z FVE vzešla z chilské aukce

Solární-park-Perovo-725x340Nejlevnější cena elektřiny ze solární elektrárny na světě byla vysoutěžena v chilské aukci. Španělský developer  Solarpack Corp. Tecnologica získal kontrakt na prodej elektřiny za 29,10 $/MWh (695 Kč/MWh). Výkon solární elektrárny, která bude za tuto cenu vyrábět, je 120 MW.

O svůj primát z května letošního roku přišla 800MW fotovoltaická elektrárna ve Spojených arabských emirátech, která záskala cenu 29,9 $/MWh (714 Kč/MWh). Chilská cena 29,1  $/MWh je v současnosti světově nejnižší cenou, za jakou se prodává elektřina z obnovitelných zdrojů. Současně se jedná o poloviční cenu oproti v aukci vysoutěžené ceně elektřiny z uhlí.

5. Jihokorejské baterie by se mohly objevit v Apple iCar

titan

Předpokládá se, že malá jihokorejská společnost vyrábějící baterie, bude technologickým dodavatelem Applu pro jeho přísně utajovaný autonomní elektromobil. Jelikož se jedná o doposud nepoužitou technologii, dá se očekávat, že by se mohlo jednat o tajnou zbraň Applu.

Nedá se předpokládat, že by tato korejská společnost byla výhradním vývojářem baterií pro Apple. Nicméně se proslýchá, že Apple přichází, jako již tradičně, s inovacemi, a to i přes to, že od počátku vývoje se koncept vozu výrazně změnil. Obecně je přijímáno, že se Apple soustředí na vývoj inovativní baterie, která se bude používat výhradně ve vozech Apple.

6. Kraj Vysočina podpořil plán na stavbu nových bloků Dukovan

JE dukovanyRadní Kraje Vysočina dnes jednoznačně podpořili záměr stavby nového jaderného zdroje v lokalitě dukovanské elektrárny. Dopad tohoto záměru na životní prostředí začali na žádost firmy ČEZ před měsícem posuzovat úřady. Jak po zasedání krajské rady řekl novinářům hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD), další rozvoj dukovanské elektrárny podporují radní i krajské zastupitelstvo dlouhodobě.

Podle radních kraje by měl být mimo jiné upřesněn rozsah území potřebného pro nový jaderný zdroj a také zajištěna surová vody pro elektrárnu. Chtějí také to, aby byly v dokumentaci při hodnocení vlivů na životní prostředí posouzeny dopady takové výstavby na region, jako je zvýšená dopravní zátěž, hluk či prašnost.

7. Může se Norsko stát evropskou „zelenou baterií“?

Norsko vlajka„Zelená baterie“. Doslova tento výraz je spojován s budoucností Norska ve vztahu k Evropě. Především Maroši Ševčovičovi, stojícímu v čele Energetické unie, se zamlouvá nápad využití Norska pro ukládání přebytečné energie z obnovitelných zdrojů v okolních zemích a poskytování spolehlivé „čisté“ energie z norských vodních elektráren.

Norsko je schopné dodat elektřinu „když slunce nesvítí a vítr nefouká, v době, kdy Evropa potřebuje rychle obrovské objemy,“ řekl norský energetický ministr Tord Lien. Nápad vytvořit z Norska „zelenou baterii“ se zamlouvá místopředsedovi Evropské komise odpovědnému za Energetickou unii Maroši Ševčovičovi.

8. Uniper: ztráta 3,9 mld EUR, uvedení na burzu a strategie jako EPH

uniper logoPodle posledních informací má být oddělená část společnosti E.ON uvedena k prodeji na burze v polovině září. Ředitel společnosti věří, že pro uhelné a plynové bloky je v německém energetickém mixu dostatek prostoru a očekává zavedení kapacitních mechanismů. Uniper také v minulém týdnu zveřejnil výsledky za první pololetí tohoto roku.

Zejména kvůli vysokým odpisům svého výrobního portfolia a skladovacích kapacit plynu se propadl do ztráty 3,9 mld. EUR. Přesto se oproti stejnému období loňského roku zvýšila EBITDA o 50 % na 1,5 mld. EUR, což bylo způsobeno zejména vyjednáním nového kontraktu na dodávky plynu s ruským Gazpromem.

9. V Evropě se v prvním pololetí prodalo přes 90 tisíc elektrických aut

Elektromobil v norském Oslu jede v pruhu vyhrazeném pro autobusy. Zdroj: WSJV zemích Evropy se v prvním pololetí tohoto roku prodalo více než 91 300 elektromobilů a hybridů do zásuvky. Oproti stejnému období loňského roku došlo ke zvýšení prodejů o 21 %. Údaje o prodejích prezentoval web EV-volumes.com.

Nejvyšší nárůst prodejů se odehrál v prvním čtvrtletí tohoto roku. Naproti tomu v druhém čtvrtletí došlo ke zpomalení nárůstu prodejů, který dosáhl pouze 13 % oproti 21 % za celé pololetí. Za nižšími prodeji v druhém čtvrtletí může především nízký růst v Dánsku, Nizozemí a Švýcarsku.

10. Nejmenší česká přečerpávací vodní elektrárna se vrací do provozu

PVE Štěchovice IINejmenší a zároveň nejstarší provozovaná česká přečerpávací vodní elektrárna (PVE) Štěchovice II se po třítýdenní odstávce vrací tento týden do provozu. Na elektrárně byly během pravidelné roční provozní odstávky provedeny kontroly v oblasti vodních cest, tlakovzdušních zařízení a dalších zařízení elektrárny. 

Nejmenší česká PVE Štěchovice II s instalovaným výkonem 45 MW se vrací po pravidelné provozní odstávce do provozu. Elektrárna pracující s maximálním spádem 220 metrů oslaví příští rok již 70 let od svého vzniku.

Téma:

cape-ortegal-117601_1280-725x469

Aby zelení chrti Německo nezruinovali

Německá Energiewende zdárně pokračuje, alespoň soudě podle podílu obnovitelných zdrojů (OZE) na tamní výrobě elektřiny (v prvním pololetí činil 36,5 %). Nicméně s každým dalším úspěchem to v elektrárenském soukolí skřípe čím dál více – v minulém roce se například náklady na redispatching potřebný k vyvažování sítě vyhouply přes 400 mil. eur a další půlmiliarda se vyplatila jako kompenzace pro obnovitelné zdroje, které se už „nevešly“ do sítě. Spolková republika se proto snaží systém zefektivnit a obnovitelné zdroje více vystavit tržnímu prostředí. Trefně se k tomu vyjádřil vicekancléř a ministr Sigmar Gabriel, do jehož portfolia energetika spadá, když na jejich adresu řekl: „Už nejsou mladá štěňata, která potřebují speciální ochranu, ale docela šikovní chrti.“

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Michal Nedorost
28. srpen 2016, 20:50

Dokud Babiš nevstoupí do odvětví energetiky tak se to nikam nehne.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se