Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
1. IRENA: Cena elektřiny z fotovoltaiky a větru bude stále klesat
Podle nové zprávy Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA) bude významný pokles ceny solárních a větrných zdrojů z posledních let pokračovat i do budoucna. V průběhu následcích 10 let by ceny mohly klesnout o desítky procent.
Při nastavení správných regulačních rámců a politik by dle agentury IRENA mohly průměrné ceny elektřiny z fotovoltaiky klesnout do roku 2025 ve srovnání s rokem 2015 až o 59 %, v případě offshore větrných elektráren o 35 %, onshore elektráren o 26 % a koncentračních solárních elektráren o 43 %.
2. MPO: Komise zřejmě brzy schválí podporu zelené energii v ČR
Evropská komise (EK) zřejmě brzy schválí finanční podporu pro většinu obnovitelných zdrojů energie (OZE) v České republice, takzvanou notifikaci. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy ministerstva průmyslu. Právě kvůli chybějícímu schválení ze strany EK loni Energetický regulační úřad (ERÚ) odmítal řadu měsíců vypsat podporu většině obnovitelných zdrojů v Česku pro letošní rok.
Podporu, jejíž celková výše je přes 40 miliard korun, úřad nakonec vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. S postupem úřadu vedle výrobců ostře nesouhlasil také ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).
3. Ruský množivý reaktor BN-800 dosáhl jmenovitého výkonu
Čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny dosáhl ve středu tohoto týdne poprvé 100 % svého výkonu. Rychlý množivý reaktor BN-800 je jediný svého druhu. Jeho komerční provoz je naplánován na konec letošního roku.
Bělojarský rychlý množivý reaktor BN-800 dosáhl minimálního kontrolovaného výkonu poprvé v červnu 2014. V té době byl jeho komerční provoz naplánován na konec téhož roku. Nicméně z důvodu potřeby vylepšit používanou směs paliva byl koncem roku 2014 výkon reaktoru snížen na minimální kontrolovanou úroveň. To se opakovalo ještě dvakrát v srpnu a listopadu roku 2015. V prosinci byl konečně bezpečně zvýšen výkon na potřebných 25 % jmenovité velikosti a blok přifázován k síti.
4. Teplé počasí v USA vyhnalo cenu silové elektřiny až k hranici 2000 $/MWh
Cena silové elektřiny v severovýchodní části Spojených států amerických v důsledku pátečního horkého počasí vystoupala na extrémní hodnoty. Nejvyšší ceny se pohybovaly těsně pod hranicí 2000 $/MWh. Informovala o tom agentura Platts.
Cena silové elektřiny na newyorském velkoobchodním trhu zaznamenala prudký nárůst vlivem zvýšené poptávky způsobené zvýšenými teplotami ovzduší. Zóna J newyorského provozovatele přenosové soustavy Independent System Operator (NYISO) zaznamenala v 15:40 EDT (Eastern Daylight Time) vrchol spotových cen silové elektřiny ve výši okolo 1 900 $/MWh (45 981 Kč/MWh).
5. Vattenfall ukazuje cestu ČEZu, odkoupil projekt Global Tech II
Švédská energetická společnost Vattenfall v minulém týdnu oznámila převzetí plánů na výstavbu offshore větrné farmy Global Tech II, která má disponovat instalovaným výkonem 553 MW. Obdobné plány má v sektoru OZE i česká energetická společnost ČEZ.
Obdobně jako jiné významné evropské energetické společnosti i Vattenfall se v poslední době orientuje více na obnovitelné zdroje. Jedním za způsobů, jak zvýšit svůj vliv v této oblasti je odkupování projektů ve fázi výstavby, což společnost potvrdila převzetím větrné farmy Global Tech II.
6. Cena australského černého uhlí zažívá v posledních měsících prudký růst
Cena australského energetického černého uhlí zažívá v posledních měsících prudký růst a po téměř dvou letech se přiblížila k hodnotě 70 USD/t. Neočekávané oživení cen je potřebnou pozitivní zprávou pro těžaře, kteří byli zasaženi dlouhodobým propadem cen černého uhlí na světových trzích. Ještě před rokem přitom investičně bankovní společnost Goldman Sachs a Mezinárodní energetická agentura (IEA) podle zahraniční agentury Reuters předpovídaly nezvratný úpadek uhelného průmyslu.
Podle agentury Reuters je současný prudký růst ceny australského černého uhlí způsoben zejména útlumem těžby černého uhlí v Číně, která na jaře letošního roku stanovila historicky první omezení spotřeby energie v zemi a omezení celkové roční spotřeby uhlí. V boji proti značnému přebytku těžby uhlí nad spotřebou dále Čína plánuje jenom v letošním roce uzavřít více než 1000 uhelných dolů.
7. Británie schválila výstavbu nejvýkonnějšího offshore větrného parku světa
Spojené království udělilo souhlas k rozvoji projektu Hornsea Project Two, který se po svém dokončení stane nejvýkonnějším větrným parkem světa. Až 300 turbín s celkovým výkonem 1,8 GW zajistí dostatek energie pro 1,6 milionů domácností.
Dánská společnost DONG Energy v současné době pracuje na několika významných offshore projektech u pobřeží Spojeného království, včetně projektu Hornsea Project One o výkonu 1,2 GW, který by měl být dokončen již v roce 2020.
8. Siemens odeslal první HRSG pro egyptskou 4,8GW paroplynovou elektrárnu
Německý technologický gigant Siemens odeslal součásti pro výstavbu prvního spalinového parního kotle (HRSG) pro svoji 4,8GW paroplynovou elektrárnu v egyptském Beni Suef. Výstavba paroplynové elektrárny v Beni Suef je součástí megaprojektu, v rámci kterého má Siemens postavit v Egyptě tři 4,8GW paroplynové elektrárny v lokalitách Beni Suef, Burullus a New Capital.
Části prvního HRSG se vydaly na svou pětitýdenní cestu z přístavu Ulsan v Jižní Koreji do přístavu Adabiya v Rudém moři. Následně bude několikatunový náklad přepraven do paroplynové elektrárny v Beni Suef, kde by měla v polovině září začít jeho montáž.
9. Pád reaktoru v budované běloruské JE pozastavil další práce
Nepříjemnou pozornost na sebe upoutala společnost Rosatom, která staví první Běloruskou jadernou elektrárnu. Zhruba před měsícem totiž došlo při manipulaci s reaktorovou nádobou k pádu reaktoru. Dle vyjádření zástupců společnosti není reaktor poškozen a v současnosti probíhá jeho kontrola, která určí co dál. Dočasně ovšem musely být další práce na montáži reaktoru pozastaveny.
Pád reaktorové nádoby nastal 10. června během konstrukce druhého bloku nové jaderné elektrárny u Běloruského města Astravets. Pád zastavil další montážní práce spojené s reaktorem a Bělorusko se tak dočkalo poměrně nepříjemné pozornosti. V současnosti je „upadlý“ reaktor kontrolován odborníky, kteří mají zhodnotit, zdali nedošlo pádem k významnému poškození reaktorové nádoby.
10. Dosud největší chilská aukce elektřiny srazila ceny o více než 40 %
Dnes proběhla dosud největší aukce elektřiny v Chile, jejím předmětem bylo 12,34 TWh elektřiny ročně počínaje rokem 2021. Oproti předešlé aukci klesla cena za jednotku elektrické energie o více než 40 %. Informovala o tom agentura Bloomberg.
Více než dvě třetiny objemu elektrické energie vysoutěžily společnosti Mainstream Renewable Power Ltd. a chilská společnost Empresa Nacional de Electricidad/Chile SA (Endesa). Endesa získala kontrakty na 40 % z celkových 12,34 TWh elektřiny a Mainstream 30 % . Celkový objem aukce představuje téměř třetinu dodávek regulovaným zákazníkům v Chile.
Názor Vladimíra Wagnera:
Jak je to s budoucností jaderné energetiky? – 2. část
V nedávné době na tomto serveru vyšlo několik článků (například zde, zde a zde), které rozebírají situaci s vývojem v nízkoemisní energetice v posledních letech a budoucí trendy. I zde se hlavně v diskuzích objevuje, jak nezadržitelně se intenzivně rozvíjí obnovitelné zdroje a jak je ta jaderná energetika v úpadku. Proto bych se podíval právě na tuto oblast a ukázal, že tomu zdaleka tak není.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se