Domů
Energetický dvoutýdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední 2 týdny

Top 10 událostí z energetiky za poslední 2 týdny

Z uplynulých dvou týdnů vybíráme opět ty nejzajímavější události z energetiky.

Na poli invoativních technologií zaujaly především tisknutelné solární články, jež mají být již brzy komerčně dostupné. Zajímavý je také projekt, který umožňuje odnést si plyn domů v pytli, mohl by velice usnadnit život v rozvojových zemích.

Pozadu nezůstává ani Česká republika, která představila Národní akční plán pro chytré sítě.

S problémy se potýkala elektrizační soustava Velké Británie, na 2 hodiny nastal mimořádný nedostatek elektrického výkonu.

1. Australští vědci vytvořili solární články, které lze tisknout (video)

Solarní inkoust, tisknutelné solární články

Skupina australských vědců vynalezla způsob tisku vrstvy fotovoltaických článků na plast a další materiály. Jedná se o velmi levnou technologii, která ovšem dosahuje zhruba desetkrát nižší účinnosti než konvenční solární panely. Komercializace by se měla dočkat již v blízké době. 

Systém funguje tak, že tzv. „solární inkoust“ je nanesen na základní vrstvu, kterou může být obal tabletu, smartphonu nebo například brašna na notebook, a zmíněná zařízení tak mohou být dobíjena prakticky kdykoliv, jak uvádí výzkumná pracovnice a vedoucí projektu Fiona Scholesová. Další z nepřeberných možností je například tisk na okna budov.

2. MPO oficiálně představilo Národní akční plán pro chytré sítě

PowerGrid_large_outlines

Na počátku týdne odstartovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) informační kampaň na téma chytrých sítí (smart grids). Cílem je seznámit odbornou i širší veřejnost s obsahem Národního akčního plánu pro chytré sítě (NAP SG).

Národní akční plán pro chytré sítě, jež Ministerstvo průmyslu a obchodu vypracovalo v letech 2013 a 2014, byl schválen vládou ČR letos v únoru. Současná podoba plánu se vztahuje na období následujících 5 let, tedy do roku 2020, avšak představuje dlouhodobý výhled až do roku 2040.

3. Velkou Británii postihl nedostatek výkonu v síti

Venkovní elektrické vedeníProvozovatel přenosové soustavy ve Velké Británii se ve středu mezi 16:30 a 18:30 potýkal s nedostatkem elektrického výkonu v síti. Kvůli neplánovanému odstavení několika nejmenovaných elektráren si vyžádal dodatečných 500 MW. Podobná situace je mimořádná, nastala naposledy v únoru roku 2012 a 2009. 

Podle prohlášení provozovatele sítě NationalGrid nedošlo k přímému ohrožení soustavy nebo k hrozbě blackoutu. Přesto tato situace otevírá otázku nad stabilitou elektrické soustavy Velké Británie.

4. Vláda schválila 6 mld. Kč navíc na podporu elektřiny a tepla

Solární elektrárnaVláda v pondělí schválila, že příští rok půjde ze státního rozpočtu na podporu elektřiny a tepla z takzvaných podporovaných zdrojů energie (POZE) téměř 22 miliard korun. Letos byl příspěvek ze státního rozpočtu 15,7 miliard.

Vláda schválila nařízení připravené ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a na podporu elektřiny a tepla z POZE tak půjde v roce 2016 ze státního rozpočtu o přibližně  6 miliard korun více.

5. Nový projekt umožní rodinám odnést si plyn v pytli až domů

Se zajímavým nápadem přišla německá společnost B(energy), která vyvinula jednoduché, snadno přenosné stanice pro produkci bioplynu z odpadního materiálu. Výsledný bioplyn je poté jímán do pytlů, ve kterých si plyn odnáší odběratelé přímo domů.

Klíčovým prvkem celého procesu je malá bioplynová stanice, jež je umístěna v jednoduchém skleníku, který ji chrání před vnějšími vlivy a zároveň vlivem zvýšené teploty urychluje proces extrakce bioplynu.

6. Miliardy pro OZE v ohrožení. ERÚ odmítá vypsat dotace pro příští rok

solar-cells-796701_1920Obnovitelné zdroje energie, jež nejsou notifikovány u Evropské komise, by mohly v příštím roce čekat krušné časy. ERÚ podle současných vyjádření odmítá pro tyto zdroje vypsat podporu v rozsahu 41 miliard, protože se obává, že by jejím přiznáním porušil zákon.

Notifikovány nejsou zdroje uvedené do provozu před rokem 2013, což je většina z obnovitelných zdrojů energie, zejména fotovoltaických elektráren. Z celkových 45 miliard korun tedy ERÚ zatím plánuje vyplatit pouhé 3 miliardy určené pro zdroje, jež notifikovány jsou.

7. V číslech: Čína pokračuje v investicích do nízkouhlíkové energetiky

China, wind, renewable energyV zemi s největší ekonomikou světa se věci většinou dějí ve velkém. A nejinak je tomu v rámci obnovitelných zdrojů energie. Čína byla ve třetím kvartálu tohoto roku jednoznačně největším lákadlem pro investice do „čistých technologií“, jež dosáhly podle dat Bloomberg New Energy Finance celkového objemu 26,7 miliard USD (cca 660 miliard Kč) . Druhé byly v daném období Spojené státy americké s 13,4 miliardami USD (331 miliard KČ).

Čínská dominance přitom pravděpodobně bude pokračovat. Tamní vládní představitelé se totiž v listopadu loňského roku shodli, že je třeba, aby se uhlíkové emise v energetice po roce 2030 již nezvyšovaly

8. Jde o nákladní elektromobily, ne osobní, tvrdí spoluzakladatel Tesly

fedex2Elektrické automobily mohou chránit životní prostředí, ale pokud jde o úsporu peněz, jsou to nákladní elektromobily, kde se jedná o nezanedbatelné částky. To je tvrzení Iana Wrighta, jednoho z pěti zakladatelů Tesly a současného ředitele vlastní společnosti Wrightspeed, která se zabývá elektrickými hnacími ústrojími pro nákladní automobily.

Nákladní vozidla jsou v provozu téměř celý den a spotřebovávají velké množství paliva. Elektrický pohon u nákladních automobilů znamená, že úspory provozních nákladů a nákladů na údržbu mnohem rychleji splatí vyšší pořizovací cenu než u běžných elektromobilů.

9. Přebytek LNG na trzích sníží podíl uhlí na výrobě energií

Uhlená elektrárna, emise CO2Přebytek zkapalněného zemního plynu (LNG) na světových trzích se v následujících letech podepíše na jeho cenách. Brzy se díky tomu stane dalším rozhodovacím faktorem při výstavbách nových uhelných zdrojů. Podle informací agentury Reuters vzroste světová produkce LNG na světových trzích o 35 milionů tun v roce 2016.  

Trhy s energiemi se v dalších několika letech budou potýkat se zvyšující se dodávkou LNG, která má potenciál snížit poptávku po uhlí o desítky milionů tun. Tento trend je dále podporován pobídkami států k opuštění výroby energie z uhlí, které patří mezi nejvíce znečišťující zdroje energie.

10. Dostavba jaderné elektrárny Mochovce vstupuje do další fáze

JE MochovceProjekt dostavby jaderné elektrárny Mochovce zaznamenal další milník. V úterý oživily Slovenské elektrárne tzv. „mozek“, tedy novou blokovou dozornu třetího bloku. Třetí blok je v současné době dokončen již z 90 % a nyní vstupuje do testovací fáze.

„Dnes sme oživili mozog nového, tretieho bloku elektrárne Mochovce, ktorý bude diaľkovo riadiť všetky systémy bloku,“ uvedl v úterý generální ředitel Slovenských elektráren Nicola Cotugno.

Dále jsme psali o:

Investice do decentrálních zdrojů energie – 3. díl: Malá vodní elektrárna

Paříž 2015: závazky největších producentů skleníkových plynů

Reforma EU ETS: ČR a další země se obávají o svůj těžký průmysl

Samovybíjení baterií – jak správně skladovat baterie

Hybridní systémy pro pohon automobilů

Aston Martin RapidE – konkurence Tesly S od Jamese Bonda (video)

 

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se