Top 10 událostí z energetiky za poslední 2 týdny
1. Český vědec byl za převratnou vodní turbínu nominován na evropského vynálezce roku
Docent Miroslav Sedláček z pražského ČVUT se stal jedním ze tří finalistů nominovaných na Evropskou cenu v kategorii Výzkum pro vynálezce roku 2016. Nominaci si vysloužil za svůj vynález takzvané odvalovací vodní turbíny, která umožňuje výrobu elektřiny i na velmi pomalých vodních tocích a potocích.
Docent Miroslav Sedláček z katedry ekonomiky a řízení ve stavebnictví z Fakulty stavební ČVUT byl za svůj vynález odvalovací turbíny, na které pracoval společně se svými kolegy z katedry Jiřím Novákem a Václavem Beranem, nominován na Evropskou cenu v kategorii Výzkum pro vynálezce roku 2016.
2. Areva přiznala falšování dokumentace u součástí pro jaderné elektrárny
Francouzská jaderná společnost Areva čelí skandálu po úterní kontrole Francouzského úřadu pro jadernou bezpečnost. Úřad potvrdil nesrovnalosti ve 400 součástech, které společnost vyrobila pro jaderné reaktory od roku 1965. Okolo 50 z těchto součástí je v současně provozovaných francouzských jaderných elektrárnách. Informoval o tom britský deník The Telegraph.
Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) uvedl, že nesrovnalosti byly uvedeny v auditu, který byl po Arevě požadován v návaznosti na odhalení závažné anomálie v tlakové nádobě pro EPR reaktor jaderné elektrárny Flamanville.
3. EUROSTAT: Emise CO2 z fosilních paliv v EU meziročně vzrostly
Ve srovnání s rokem 2014 vzrostly emise CO2 produkované při spalování fosilních paliv v zemích Evropské unie v roce 2015 o 0,7 procentního bodu. K největšímu snížení emisí došlo na Maltě, zatímco největší zvýšení emisí si připisuje Slovensko.
Podle dat EUROSTATu, která vychází z předběžných měsíčních údajů jednotlivých členských států Evropské unie, došlo k mírnému zvýšení emisí CO2, které tvoří přibližně 80 % všech skleníkových plynů.
4. Německo plánuje opustit uhelný sektor mnohem dříve než v roce 2050
Je připraven nový návrh pro německý klimatický akční plán. Uhelné elektrárny by měly ukončit činnosti mnohem dříve než v roce 2050. Dokument mluví o snižování emisí, podpoře technologií pro skladování elektřiny či podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Návrh dokumentu zatím ještě nebyl podepsán ministryní pro životní prostředí.
Uhelné elektrárny by měly v Německu ukončit veškeré činnosti mnohem dříve než v roce 2050. Tuto informaci získala agentura Reuters v úterý poté, co dostala k nahlédnutí návrh ministryně pro životní prostředí. Již delší dobu je kladen tlak na německou vládu, aby stanovila závazné časové cíle pro opuštění uhelného sektoru. Tento závazek vychází z pařížské dohody odsouhlasené mnoha státy a světovými vůdci na konci minulého roku.
5. Praha se hodlá připojit mezi další česká chytrá města
Hlavní město Praha v minulém týdnu spustilo iniciativu Smart Prague, která má Prahu přeměnit v chytré město. Podle zástupců města má koncept Smart Cities pomoci Praze v lepším hospodaření a zajistit jejím občanům vyšší komfort.
Přeměně v chytré město by mohl Praze pomoci například systém „inteligentního“ veřejného osvětlení, který by monitoroval volná parkovací místa v rezidenčních i parkovacích zónách. Ta by si poté řidiči hledající místo k zaparkování mohli jednoduše vyhledat pomocí aplikace.
6. Francie prodá dvě letiště a část podílu v Renaultu, aby pomohla EDF
Francouzská vláda plánuje prodat podíl v některých velkých francouzských společnostech, aby mohla poskytnout EDF 3 miliardy euro na stavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii. Uvedl to britský deník Financial Times.
Francouzský stát tento rok prodá letiště v Nice a Lyonu a podle zdrojů blízkých jednáním uvažuje o prodeji části podílu v Renaultu, zmínka padla také o automobilce Peugeot. Francie tak chce zaručit, že pomoc pro EDF s financováním jaderné elektrárny Hinkley Point C a dalších investic, nebude mít dopad na daňové poplatníky.
7. I Skandinávie si stěžuje na německou přenosovou soustavu
Nejen z české a polské strany zaznívají negativní ohlasy na německou přenosovou soustavu a její nedostatečně rychlý rozvoj. Nově se přidaly i skandinávské země, které si ale stěžují z jiného důvodu. Nedostatečná kapacita vedení jim neumožňuje dodávat elektřinu na jih Německa.
Švédsko, Norsko a Dánsko si nedávno podle informací deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung stěžovaly u Evropské komise na nedostatečné propojení severní a jižní části Německa. Podle jejich názoru je německá přenosová soustava poddimenzovaná a brání dodávkám elektřiny na jih.
8. Ložisko Barnett Shale ukazuje na konec zlaté éry břidlicového plynu
Jedno z nejvíce slibných ložisek k těžbě břidlicového plynu dosáhlo na nový milník v počtu aktivních vrtů. Zatímco v době nejvyšších cen plynu v USA se počet vrtů v této oblasti pohyboval kolem 200, dnes není v provozu žádný.
Hlavním důvodem k útlumu těžby břidlicového plynu v USA jsou nízké ceny zemního plynu, které se propadly na méně než dvacet procent své ceny oproti maximům v červnu 2008. Tehdy se cena za milion britských termálních jednotek (MBTU) pohybovala mírně pod 13 dolary. Nyní se pohybují nad hranicí $2 za MBTU.
9. Dividenda Unipetrolu zklamala, akcionáři požadovali dvojnásobek
Unipetrol na svém webu oznámil rozhodnutí o návrhu vyplacení dividendy za rok 2015, která dosahuje hodnoty 5,52 Kč na akcii. Podle minoritních akcionářů je nízká a původně navrhovali dividendu více než dvakrát vyšší. Jedná se o návrh dividendy, který musí schválit dozorčí rada a valná hromada.
Jednání představenstva 6. května rozhodlo o rozdělení části čistého zisku ve výši přes 2,14 mld. Kč tím způsobem, že cca 1 mld. Kč bude rozdělena mezi akcionáře, přičemž dividendu na akcii stanovilo na 5,52 Kč. Další část čistého zisku, tedy cca 1,14 mld. Kč, půjde na nerozdělený zisk z loňských let.
10. Energiewende je důležitá, tvrdí 93 % obyvatelstva Německa
Energiewende je stále velice důležité téma pro většinu německého obyvatelstva. Celkem 57 % obyvatelstva tvrdí, že je podle nich Energiewende velice důležitá. Jako důležitou ji označilo dalších 36 % obyvatel.
Německo má při prosazování své energetické politiky oporu především ve svém obyvatelstvu. Podle posledního průzkumu organizace BDEW je Energiewende důležitá pro čím dál větší procento lidí. Organizace BDEW zastřešuje více než 1800 společností podnikajících v síťových odvětví, včetně RWE, E.ON, EnBW a Vattenfall.
Téma
Pokroky v získávání uranu z mořské vody
Světové oceány obsahují celkem více než čtyři miliardy tun uranu – dostatek k uspokojení energetické spotřeby Země na příštích 10 000 let. Problémem ale je, jak uran z mořské vody získat, abychom jej mohli následně v jaderných elektrárnách využít. Nedávno byly v americkém časopise Průmysl & chemické inženýrství Americkou chemickou společností publikovány významné úspěchy, které se v oblasti získávání uranu z moře v poslední době uskutečnily.
Inovativní technologie
Železnice jako úložiště energie budoucnosti (video)
Historicky první komerčně provozované železniční úložiště energie bude postaveno v průběhu roku 2017 v americké Nevadě. Na trh s podpůrnými službami se tak dostane zařízení o výkonu 50 MW, které umožní vykrývat odběrové špičky a také ukládat přebytečnou energii především z obnovitelných zdrojů.
Kalifornští vědci vyvinuli doposud nevídaně stabilní cyklovatelnou baterii
Vědci z kalifornské univerzity vyvinuli reversibilní článek, který bez významnějších ztrát na své kapacitě vydrží až 200 000 nabíjecích cyklů. Za využití moderních nanotechnologií a gelového elektrolytu fungují při napětí 1,2 voltu. Použitím standardního tekutého elektrolytu se cyklovatelnost rapidně snižuje na hodnotu 2000 až 8000 nabíjecích cyklů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se