Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
1. Mikrokogenerace místo Temelína?
Na letošním Žofínském fóru Jiří Gavor řekl, že si dovede představit místo jednoho 1000 MW jaderného bloku tisíc 1 MW plynových zdrojů. V národním akčním plánu pro smartgrids(NAP SG) však šli ještě dál. Do roku 2040 má být v Česku 910 MW mikrokogenerací, tedy téměř výkon jednoho temelínského bloku. Mikrokogenerace se hlásí o slovo, ovšem nezapomněli jsme na tu malou a střední?
Na druhém workshopu k NAP SG, který se konal 12. června 2017 na MPO bylo prezentováno, že v roce 2040 se předpokládá instalace až 1,3 mil. decentralizovaných zdrojů. Naprostá většina z toho mají být fotovoltaiky a mikrokogenerace (viz obrázek 1). Integrace těchto zdrojů do elektrizační soustavy si má vyžádat více než 100 miliard Kč.
2. Další pokus o inovaci větrných elektráren – v Kanadě otestují stožár se dvěma rotory
Kanadský investor M2MILING bude financovat výstavbu prototypu větrné elektrárny společnosti Airgenesis. Design společnosti Airgenesis je unikátní kvůli patentovaným řešením dvou rotorů na společné hřídeli. Jeden rotor je umístěn klasicky na čelní straně gondoly, druhý se nachází na její zadní straně.
Konstrukční řešení větrné elektrárny se skládá z dvou rotorů umístěných na společné hřídeli, které se otáčejí v souhlasném směru. Rotory jsou vůči sobě posunuté o 30 stupňů, což je úhel, který dle provedených počítačových simulací zajistí nejvyšší možné využití energie větru i na druhé „zadní“ turbíně.
3. Instalovaný výkon solárních elektráren v Číně rapidně roste
Čína letos překročila stanovený cíl 105 GW instalovaného výkonu solárních zdrojů do roku 2020. Čínská vládní organizace NEA proto stanovila nový, velmi ambiciózní cíl. Informuje o tom organizace Greenpeace. I přesto, že počet solárních ale i větrných elektráren strmě roste, Čína stále nezanedbatelnou část energie není schopná využívat.
Čína více než zdvojnásobila svůj cíl instalovaného výkonu solárních elektráren pro rok 2020. Instalace nových solárních elektráren dramaticky překročila všechna očekávání a Čína již dosáhla cíle 105 GW celkového instalovaného výkonu pro rok 2020. Tento cíl byl vládou stanoven teprve minulý rok.
4. Severní moře se mění v elektrárnu, německá část vyrobila letos výrazně více
V letošním prvním pololetí vyrobily německé offshore větrné elektrárny připojené do sítě TenneT v Severním moři o 50 % více elektřiny, než tomu bylo v loňském roce. Na nárůstu se podílel zejména zvýšený výkon elektráren, který meziročně vrostl o 46 %.
Nadprůměrné pololetí za sebou mají offshore větrné elektrárny v Severním moři. Díky jejich zvýšené výrobě se podílely na celkové německé elektřině z větrných elektráren 16,5 procenty. Celkem bylo pouze ze Severního moře, kde je většina instalovaného výkonu německých offshorů, přeneseno na pevninu 7,77 TWh elektřiny.
5. Nejprodávanějším elektromobilem v ČR je stále BMW i3, v Evropě vévodí Renault Zoe
Elektromobil BMW i3 zůstává i v roce 2017 nejprodávanějším elektromobilem v České republice. Podle statistiky EAFO (European Alternative Fuels Observatory) bylo letos v ČR k dnešnímu dni registrováno 53 těchto vozů, za celý rok 2016 to bylo 88 kusů. Prodejům v Evropě vévodí elektromobil Renault Zoe, kterého se letos prodalo již 18 962 kusů, za celý loňský rok se nové registrace toho vozu zastavily na hodnotě 21 339.
V České republice bylo k dnešnímu dni podle EAFO nově registrováno 201 elektromobilů (BEV – battery electric vehicle), což je více než dvojnásobek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy bylo nově registrováno 94 vozů, a téměř totožná hodnota jako počet nových registrací v celém roce 2016 (229) .
6. Rozšíření jaderné elektrárny Paks bude zahájeno v lednu 2018
V pondělí 29. srpna maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó uvedl, že rozšiřování jaderné elektrárny Paks začne v lednu 2018. Oznámil tak po soukromém jednání maďarského premiéra Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina v Budapešti.
Zahájení prací na dvou nových reaktorech jaderné elektrárny Paks v Maďarsku, ležící 100 km jižně od Budapešti, bylo zpožděno zkoumáním Evropské komise týkající se legality celého projektu. Po jednání představitelů Maďarska a Ruska ale ministr zahraničí Szijjártó podle maďarské zpravodajské služby MTI řekl, že „teď už výstavbu nemůže nic zastavit“.
7. Ceny kobaltu používaného při výrobě lithium-ion baterií letí strmě vzhůru
Ceny kobaltu jako jednoho z klíčových prvků pro výrobu lithium-iontových baterií letí strmě vzhůru. Podle agentury Bloomberg za poslední rok rostly čtyřnásobným tempem ve srovnání s ostatními hlavními kovy.
Více než polovina globální produkce kobaltu pochází z Konga. Africká země vyprodukovala v loňském roce 66 000 tun. Druhý největší producent, Čína, oproti tomu vyprodukoval 7 700 tun. Těžba kobaltu v Kongu většinou probíhá neformálně v nejistých podmínkách, které v některých případech zahrnují dětskou práci.
8. CNN: Proč hurikán Harvey způsobuje pokles cen ropy a ne jejich nárůst?
Hurikán Harvey má vážný dopad na těžbu ropy v Texasu a Mexickém zálivu. Za normálních okolností by to vyvolalo obavy z nedostatku dodávek a zvýšilo ceny ropy. Nyní je to naopak. Ceny ropy se v pondělí snížily o téměř tři procenta, což byl nejvyšší pokles za téměř dva měsíce. A v propadu pokračují i dnes. Proč Harvey nezpůsobil růst cen ropy stejně jak je tomu u cen benzinu, ptá se CNN.
Hlavní je, že Harvey má dopad na poptávku největších zákazníků ropného průmyslu, kterými jsou rafinerie a američtí řidiči. Kvůli hurikánu, který zeslábl na tropickou bouři, muselo být zavřeno deset rafinerií na pobřeží Mexického zálivu, amerického energetického centra.
9. NZÚ: Příspěvek na domácí fotovoltaiku bude od pondělí až 150 tis. Kč
Více peněz na fotovoltaické systémy a nové bonusy při současné výměně kotle za ekologičtější slibuje od pondělí 4. září Nová zelená úsporám. Zažádat o příspěvek od státu má být jednodušší, Státní fond životního prostředí (SFŽP) totiž spustil nový web, kde zájemci najdou všechny informace na jednom místě. Na podporu zateplování a obnovitelných zdrojů energie stát v tomto programu vyplatil od roku 2014 zhruba 2,38 miliardy korun.
Novinkou je příspěvek až 150 000 korun na pořízení fotovoltaické elektrárny s výrobou více než 4 000 kWh za rok. Tento systém je podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) vhodný u domácností s větší spotřebou energie, jako jsou vícegenerační domy nebo rodiny s dětmi.
10. Temelín letos může pokořit svůj 5 let starý rekord ve výrobě elektřiny
Jaderná elektrárna Temelín by letos mohla překonat výrobní rekord 15,3 terawatthodin (TWh) z roku 2012. ČTK to řekl nový ředitel elektrárny Jan Kruml, který nastoupí 1. září. Do konce roku také elektrárna přijme až 30 lidí, takže letos bude mít 100 nových zaměstnanců. Kruml nahradil Bohdana Zronka, jenž povede novou divizi ČEZ Jaderná energetika.
Letošek hodnotí Kruml zatím jako úspěšný. Odstávka druhého bloku byla oproti plánu o deset dní kratší.
Téma
Agora Energiewende: Kdo chce, může se z německých chyb dobře poučit
Rozhovor s představiteli německého think tanku Agora Energiewende se zabývá horkými tématy, která momentálně rezonují energetikou našeho západního souseda. Problematikou zavádění kapacitních trhů jako definitivního „zabijáka“ energy-only market, rozdělením jednotné německo-rakouské obchodní zóny, vztahů Německa s východními sousedy v energetice, budoucí podobě energetického trhu a rolí OZE a jejich podpory.
„Podpora Energiewende je v obyvatelstvu stále značně vysoká, okolo 90 procent. U žádné jiné politické otázky nemáme tak vysokou podporu. Je sice pravda, že ceny elektřiny stouply, zejména ale kvůli síťovým poplatkům. Avšak jen málo lidí ví, kolik platí za elektřinu. Poplatky za mobil zná oproti tomu každý.“
Přípravy čínského reaktoru Tianwan 3 na komerční provoz jdou podle plánu
První zavezení jaderného paliva do aktivní zóny se uskutečnilo na 3. bloku čínské jaderné elektrárny Tianwan v provincii Jiangsu. Uvedla to ruská státní společnost Rosatom. Komerční provoz ruského tlakovodního reaktoru VVER-1000 je naplánován na příští rok.
První z celkem 163 palivových souborů byl umístěn do reaktorové nádoby reaktoru VVER-1000 v pátek 18. srpna. Rosatom uvedl, že již byly zavezeny všechny palivové soubory a začaly práce na uvedení reaktoru do provozu. Jaderný blok bude poté vyveden na „minimální kontrolovaný výkon“ a po sérii testů dojde ke zvýšení výkonu a blok začne vyrábět elektrickou energii.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se