Rada vlády nesouhlasí s vydáním vyhlášky ERÚ o licencích
Legislativní rada vlády (LRV) nesouhlasí s vydáním vyhlášky o podrobnostech udělování licencí pro podnikání v energetických odvětvích ve znění, jak ji předložil Energetický regulační úřad (ERÚ). LRV o výsledcích čtvrtečního jednání informovala na webu .
ERÚ při přípravě vyhlášky vypustil proti současnému znění mimo jiné pasáž o nutnosti výrobců doložit pro udělení licence od úřadu výchozí revizní zprávu o energetickém zařízení. Podle úřadu totiž podobná zpráva neexistuje. S tímto postupem ERÚ nesouhlasí Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková dnes uvedla, že její úřad čtvrteční stanovisko LRV respektuje.
„Přesto, že má Energetický regulační úřad právo tuto vyhlášku vydat, i když by s ní Legislativní rada vlády nesouhlasila, tak to neudělám,“ řekla dnes ČTK.
Uvedla, že ERÚ vyhlášku dopracuje do takové podoby, aby na ní byla s LRV shoda. Upřesnila, že LRV požaduje v návrhu vyhlášky sice upravit a upřesnit určité dílčí věci, v diskuzi k vyhlášce ale podle ní panovala shoda na tom, že vypuštěný termín ´výchozí revizní zpráva´ skutečně definován není.
S vypuštěním zmiňované pasáže vyjádřilo nesouhlas NSZ. Podle něho totiž změna neodpovídá právní úpravě obsažené v energetickém zákoně, který má tato vyhláška pouze provádět.
„Je s podivem, že ERÚ při nezměněném energetickém zákoně navrhuje takovou změnu podzákonného předpisu, která je v rozporu s tím, co sám ERÚ prosadil v předmětné vyhlášce zhruba před jedním rokem,“ řekl ČTK před jednáním LRV mluvčí NSZ Petr Malý.
Právě šéf NSZ, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, již dříve svými žalobami napadl 22 problematických licencí fotovoltaických elektráren ze sklonku roku 2010. V několika případech docílil úspěchu, kdy soudy definitivně rozhodly o zrušení licencí, většina sporů ale definitivně vyřešená není.
Všechny případy se týkají elektráren, které dostaly licenci před koncem roku 2010, a čerpají tak vyšší dotaci při prodeji vyráběné elektřiny. Od počátku roku 2011 se dotace podstatně snížila. Investoři proto usilovali o to, aby jim ERÚ povolení udělil do konce roku 2010.
„Odmítám respektovat skutečnost, že někteří státní zástupci se snaží převzít řízení tohoto státu. K tomu potřebují změnu Ústavy,“ řekla ve čtvrtek ČTK Vitásková.
„Ke slovům paní předsedkyně se nemohu vyjádřit, poněvadž jsem je nepochopil,“ reagoval pro ČTK Zeman.
Loni v únoru poslal Krajský soud v Brně Vitáskovou na 8,5 roku do vězení s ostrahou právě za to, že dvě solární elektrárny na Chomutovsku získaly v roce 2010 neoprávněně licenci na provoz. Vitásková vinu popírá a kauzu považuje za vykonstruovanou. Rozsudek není pravomocný.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se