Share your Energy: Co nám ukázala konference inovátorů v energetice?
Do Prahy se 14. listopadu sjeli nejnadějnější inovátoři v energetice z celého světa, aby se setkali na konferenci Share Your Energy. Cílem setkání bylo přinést do střední Evropy inspiraci a nastartovat změny v pohledu na elektřinu, její sdílení, flexibilní využívání a budoucnost centralizovaného řízení. Konference pokryla širokou škálu inovativních přístupů a technologií. V následujícím shrnutí naleznete některé zajímavosti, které na konferenci zazněly.
Základem pro modernizaci energetiky jsou data
V současných energetických systémech napříč Evropou se setkáváme s roztříštěností dat, kdy v systému existují duplicitní datové sady u jednotlivých subjektů a často nedochází k vzájemnému sdílení. Problematickým bodem jsou z hlediska implementace nových technologií a cestě k efektivnějšímu fungování energetiky i chybějící data zejména u menších spotřebitelů, u nichž se používají odhady spotřeby.
Rozvoj tzv. smart meterů (elektroměrů s průběhovým měřením a elektronickým předáváním dat) se stane dříve či později skutečností v celé Evropě. Smart metery umožní získat uživatelům více informací o tom, kdy a kolik energie spotřebovávají a to i v průběhu dne. Tato data pomohou nejen zákazníkům samotným, ale mohou pomoci ke zefektivnění celého systému. V České republice se s plošným zavedením chytrých elektroměrů v dohledné době nepočítá a instalace na vlastní náklady v případě menších spotřebitelů se málokdy vyplatí.
I s tím však inovátoři počítají a např. britské společnosti Verv stačí k získání průběhových dat nainstalovat své zařízení bez jakéhokoliv zásahu do elektroměru, nebo potřeby jeho výměny. Moderní technologie jsou však schopny tuto oblast posunout ještě dál a za využití algoritmů obdobných těm pro rozpoznávání řeči jsou schopné identifikovat, kolik energie spotřebují jednotlivá zařízení jako lednice, pračka nebo sporák díky jejich jedinečnému charakteru spotřeby. Následně je již snadné zjistit, jak se provoz těchto zařízení promítne do účtu za elektřinu.
Kritickým bodem pro rozvoj moderních technologií v energetice se stane demokratizace dat a nalezení způsobu, jak data zpřístupnit dalším subjektům a zároveň zachovat soukromí uživatelů. Společnost Verv za tímto účelem vyvíjí platformu VLUX, která spojí obchodování s daty a energetické obchodování v jediném místě. Sdílení dat umožní společnostem nabídnout zákazníkům služby, které mohou usnadnit jejich život. Například na základě počtu provedených cyklů myčky mohou být zákazníkovi zaslány tablety do myčky, nebo při vadě jakéhokoliv spotřebiče může být naplánována kontrola technikem.
Blockchain – prostředek pro inovace
Technologie blockchain, o které se v posledních letech začalo hovořit zejména v souvislosti s nástupem kryptoměn, si nachází svou cestu i do jiných odvětví, výjimkou není ani energetika. Mnozí do blockchainu jako prostředku pro zefektivnění fungování energetiky vkládají velké naděje, na druhé straně jsou tací, kteří jej zatracují a nevidí v něm přílišné výhody.
Podle Petra Rokůska, zakladatele české společnosti Nano Energies, je blockchain možným řešením pro inteligentní využití flexibility spotřeby a výroby v domácnostech. Jeho firma v roce 2016 inteligentně řídila 120 MW flexibility z kogeneračních jednotek a možnost odebírat ze sítě elektřinu podle aktuální situace na trhu by rád zpřístupnil i běžným uživatelům. Potřebuje k tomu technologii, která umí bezpečně, transparentně a spolehlivě zaznamenat obrovské množství malých transakcí. To by mohl nabídnout právě blockchain.
Konference Share Your Energy ukázala, že blockchain již v současné době v mnoha aplikacích funguje a přináší své benefity. Jedná se však většinou o specifické aplikace na omezeném území jako například vzájemné obchodování zákazníků jediného dodavatele, neboli tzv. Peer to Peer (P2P) obchodování. To, že by se v budoucnu stal blockchain spásou pro energetiku se s největší pravděpodobností nedá očekávat, ale mnohé procesy může usnadnit a přinést žádané zvýšení jejich efektivity.
„V 99 % aplikací nedává blockchain smysl,“ uvedl Michael Merz zakladatel společnosti Ponton a celosvětově uznávaný expert na blockchain.
Podle Merze se blockchain uplatní zejména při P2P obchodování, ukládání některých specifických dat nebo pro usnadnění komunikace s mnoha subjekty zároveň.
Ani Jon Ferris, ředitel pro strategii v britské společnosti Electron, která využívá blockchain k vytvoření platformy pro obchod s energetickou flexibilitou, nevidí, že by se stal blockchain jediným řešením pro obchodování v energetice. Podle něj by to nebylo dobré řešení také pro to, že by to znamenalo nárůst nákladů.
Pieter Vanbealen, manažer rozvoje produktů v jednom z nejinovativnějších evropských provozovatelů přenosové soustavy (TSO), belgickém Elia, vidí v blockchainu pro činnost TSO mnohá využití. Blockchain například může umožnit zjednodušení validaci toho, že dané odběrné místo má nainstalován elektroměr, který splňuje stanovené požadavky. Dalším uplatněním může být například ověření platební schopnosti jednotlivých subjektů odpovědných za odchylku nebo vypořádání plateb s těmito subjekty blíže reálnému času.
Peer to Peer obchodování jako budoucnost?
Implementace moderních přístupů naráží napříč celou Evropou na omezení daná regulatorními pravidly, legislativou nebo například na nastavením distribučních tarifů. Jedno je však zřejmé, Česká republika je při srovnání se některými průkopnickými zeměmi v zahraničí hodně pozadu a vůle ke změnám je u nás mizivá.
Například britský regulátor Ofgem je inovacím otevřený a dle Yi Jean Chow, ředitelky vývoje produktů ve společnosti Verv, dokonce rozvoj moderních technologií sám prosazuje. Yi je v ohledu legislativního umožnění P2P obchodování optimistická a reálně jeho umožnění v Británii očekává do dvou let.
Právě společnost Verv v dubnu 2018 provedla první P2P obchod skrze blockchain v Británii, který se uskutečnil mezi obyvateli obytných budov na jednom z místních sídlišť. Tento způsob obchodování v tomto konkrétním případě umožňuje lepší zhodnocení solárních panelů instalovaných na střeše budovy a zároveň snížit ceny elektřiny pro obyvatele. Z obchodního hlediska nemusí být elektřina vykoupena dodavatelem, což zpravidla probíhá za velmi nízké ceny, ale může být prodána přímo sousedovi, pro nějž tento přímý nákup znamená také úsporu nákladů.
Nemusíme se však dívat pouze na západ, platformu pro P2P trading provozuje i společnost SunContract působící ve Slovinsku. Zákazníci společnosti dostanou sice pevnou cenu za odebranou jednotku elektřiny, své celkové náklady na elektřinu mohou však snížit tím, že nakoupí přebytečnou elektrickou energii od dalších zákazníků společnosti, například svých sousedů. Platforma je také prostředkem pro zajištění financování obnovitelných zdrojů energie.
Problematickým bodem brzdícím rozvoj P2P obchodování zůstávají distribuční poplatky, které musí mnohdy odběratel hradit i v případě elektřiny pocházející z fotovotlaických panelů na střeše jeho obytného domu.
Machine learning se stává realitou i v energetice
V oblasti predikcí se stále častěji začíná uplatňovat tzv. Machine learning. Za spojením, které může v mnohých evokovat, že se jedná o naprostou senzaci v implementaci umělé inteligence, však nestojí nic jiného než optimalizovaná regresní analýza pro zpřesnění predikcí. Algoritmy, které jsou z velké části open source neboli volně dostupné, jsou za využití velkého množství historických dat schopny zlepšit například predikci spotřeby zákazníků, která je závislá na mnoha okolnostech.
„Machine learning je v podstatě výběr té nejlepší regrese,“ uvádí Rob Sherwood, ředitel tradingu ve společnosti Limejump, která spravuje největší bateriové úložiště na světě a největší britské portfolio baterií. Právě Limejump využívá pro své predikce Machine learning.
Zatímco v současné době se využívá tzv. supervised learning, kdy na činnost algoritmů „dohlíží“ člověk zadáváním parametrů a omezení, v budoucnu se dá očekávat posunutí technologie na úroveň větší samostatnosti, kdy budou mít algoritmy větší pole působnosti a činnost člověka se v této oblasti omezí na minimum.
Mohlo by vás zajímat:
Neni to spatne, ze to vede k uspore, ale u nas je to uplne jinak.Pokud mate malou spotrebu, Panove nahore Vam ji okamzite drazi viz CEZ letos az 15%,!!!!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se