Domů
Elektrárny v Evropě
Nizozemsko plánuje vybudovat obří solární elektrárnu na moři
plovoucí solární elektrárna

Nizozemsko plánuje vybudovat obří solární elektrárnu na moři

Nizozemsko plánuje přeměnit farmu na pěstování mořských řas v Severním moři na obří sluneční elektrárnu, která by měla začít dodávat elektřinu na pevninu za zhruba tři roky. Projekt přichází v době, kdy má Nizozemsko problémy s omezením používání fosilních paliv a splněním cílů snížení emisí skleníkových plynů, protože roky nedostatečně investovalo do obnovitelných zdrojů energie, píše agentura Reuters.

Projekt připravuje a bude provozovat konsorcium složené z producentů elektřiny, vědců a výzkumníků, uvedl Allard van Hoeken, zakladatel firmy Oceans of Energy, která je součástí konsorcia a projekt vypracovala.

Po počátečním pilotním programu chce konsorcium provozovat do roku 2021 plovoucí solární panely o rozloze 2500 metrů čtverečních. Pilotní program s panely o rozloze 30 metrů čtverečních, který otestuje zařízení, povětrnostní podmínky, vliv na životní prostředí a energetický výkon, má být spuštěn letos v létě.

Plovoucí elektrárna na moři řeší problémy s nedostatkem půdy. Má ale také další výhody, upozornil Wilfried van Sark z Utrechtské univerzity, který se podílí na projektu.

Na moře více svítí slunce a je zde i výhoda chlazení panelů, což zvýší produkci o 15 procent. Pokud bude projekt úspěšný, je zde prostor pro expanzi těchto elektráren, na rozdíl od přeplněné pevniny.

Panely pro elektrárnu na moři musí být odolnější než pro elektrárny na pevnině, musí zohledňovat drsnější povětrnostní podmínky a přílivové a odlivové změny. Panely bude také možné ukotvit mezi stávající větrné turbíny a propojit stejnými kabely, které budou elektřinu přenášet koncovým uživatelům.

Van Hoeken očekává, že energie ze slunečních panelů na moři bude nakonec levnější než z větrných turbín na moři a energetických zdrojů na pevnině, hlavně kvůli absenci nákladů na pozemky.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Martin Pácalt
15. únor 2018, 10:17

Docela by mě zajímalo, jak se bude plovoucí elektrárna chovat v případě bouře nebo třeba jen metrových vln. Větrné offshore elektrárny jsou (drtivou většinou) ukotveny do dna a jejich účinný profil pro přenos dynamického účinku vln je relativně malý. Ale prapůvodní myšlence z hlavy Nizozemce se nedivím, jde o nejhustěji osídlenou část Evropy.

Petr
15. únor 2018, 11:38

Jediná věc je jistá, to co je na obrázku to určitě nebude :)

Milan Vaněček
15. únor 2018, 14:19

Když chcete vidět jak vypadá největší existující (2017) plovouci elektrárna světa, která je na největší vodní elektrárne světa v Třech soutěskách v Číně, tak si to anglicky vygooglujte na internetu. "Nej nej" už není v Evropě či USA, musíte to hledat v Číně.

Petr
15. únor 2018, 17:49

Tak to je už docela známá věc.

Mě spíš zajímají ty v článku napsané soláry v Severním moři s vlnobitím.

Ale po delším zamyšlení to od veřejnoprávních matlalů ČTK bude nejspíš blbost, a i Nizozemci to postaví spíš v nějaké pobřežní laguně se sice možná slanou vodou, ale bez vln.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se