Uspějí auta s vodíkovým pohonem? Názory a strategie automobilek se liší
Toyota zdvojnásobila svoje investice do vozidel s vodíkovými palivovými články (fuel cell vehicle – FCV) a snaží se vyrobit vozidlo s nízkými náklady pro masový trh. Cílem společnosti je také vytvořit úspory z rozsahu protlačením technologie do autobusů a nákladních vozidel. Společnost pracuje na další generaci modelu Mirai, která je očekávaná v roce 2020, a doufá, že ukáže konkurenci a expertům, jak se mýlili, když označili plány za komerčně nemožné.
Výrobce Priusu, prvního masově vyráběného, ekologicky šetrného automobilu, říká, že automobily s vodíkovými palivovými články mohou dosáhnout lepší popularity při snížení ceny.
„Chystáme se přejít z omezené produkce na masovou výrobu, zredukovat množství drahého materiálu jako platina, která je využitá v FCV komponentech, a vytvořit více výkonný a kompaktní systém,“ uvedl Yoshikazu Tanaka, hlavní inženýr vozu Mirai.
Automobilka plánuje představit ostatní FCV modely, mezi kterými bude SUV, pick up a nákladní vozidlo, začátkem roku 2025. Odmítla se ovšem vyjádřit k budoucím plánům. Automobilka ovšem vytvořila prototypy dodávkového automobilu a nákladního vozidla na základě vozidel od společnosti Tesla.
„Chystáme se využít tolik částí z existujících osobních vozidel a ostatních modelů v nákladních vozidlech, jak je to jen možné,“ řekl Ikuo Ota, vedoucí obchodního plánu. „Jinak nebude dosaženo výhod masové produkce,“ dodal.
Toyota také sází na zlepšení dojezdu vozu Mirai z 500 km na 700 až 750 km. Kolem roku 2025 chce společnost dosáhnout na dojezd 1000 km. Společnost začala vyvíjet FCV na začátku 90. let s vidinou, že vozy se stanou klíčem k čisté energetice.
Mirai byl prvním masově vyráběným vodíkovým automobilem. Před vládními podpůrnými mechanizmy byla cena okolo 60 000 dolarů (zhruba 1,3 milionů korun) a v kombinaci s nedostatkem infrastruktury se prodalo celosvětově pouze 6000 vozů.
Názory a strategie automobilek se liší
LCM Automotive předpovídá, že v roce 2027 budou FCV tvořit 0,2 % prodeje nových vozidel a elektromobily 11,7 %. Mezinárodní energetická agentura předpovídá, že do roku 2040 bude méně FCV než elektromobilů.
Spousta výrobců včetně Tesly a Nissan vidí elektromobily jako lepší náhradu za spalovací motory. Pouze hrstka výrobců, jako je například Honda a Hyundai, pracují na FCV.
Toyota předpokládá, že se zvýší prodej až více zemí, jako je například Čína, přejdou na technologii palivových článků. Společnost dále vidí výhodu FCV oproti elektromobilům v tom, že nevyžadují vzácné materiály, jako je kobalt, na výrobu baterií.
V současnosti jsou vozy ručně montované
V současné době jsou vozy Mirai montovány ručně v továrně Toyota City. Výsledkem je produkce 6,5 aut denně, což je nepatrné číslo v porovnání s průměrnou domácí produkcí Toyoty 13 400 vozů denně.
Toyota však navyšuje výrobníkapacitu v očekávání, že po roce 2020 se bude prodávat okolo 30 000 FCV vozů. Současné číslo prodaných vozů je 3000 vozů. Společnost začala již používat součástky vyrobené pro Mirai v ostatních modelech. Mezi ně patří autobus Sora FC, uvedený na trh v Japonsku v březnu tohoto roku, a nákladní automobily, které jsou testovány v Kalifornii.
„Bylo by těžké snížit náklady na výrobu, pokud by Toyota vyráběla pouze vůz Mirai,“ uvedl anonymní zdroj. „Snížení nákladu FCV systémů ve větších vozech bude dosaženo masovou výrobou a používáním běžných součástek napříč různými třídami vozů,“ dodal.
Vysoká cena vozu Mirai je zapříčiněna drahými materiály zahrnujícími platinu, titan a uhlíková vlákna použitými v palivových článcích a v systému skladování vodíku. Inženýři snižují náklady vylepšením platinového katalyzátoru, který je klíčovým komponentem pro sadu palivových článků.
Strategic Analysis zanalyzovala cenu FCV automobilů, včetně Mirai, a odhaduje, že cena na výrobu každé sady palivových článků je 11 000 dolarů (zhruba 240 tisíc Kč).
„Podařilo se nám snížit množství platiny o 10 % při dosažení stejného výkonu,“ řekl Eri Ichikawa, inženýr palivových článků v Cataler Corp.
„Důsledným zaměřením na tyto problémy se nám v budoucnu podaří progresivně snížit cenu FCV,“ uvedl Yoshikazu Tanaka.
Zdroj úvodního obrázku: thedrive.com
Mohlo by vás zajímat:
Proč se nepíše o motorech které vyrábí vodík elektrolýzou přímo v auťe v nádrži je voda. Na tomto systému by se moc nevidělávalo. Někdy je míň víc.
Nev,,i"dělávalo, vrať se do školy
Dobrý den, pane Rychlý,
a zdroj energie v takovémto vozidle by bylo co?
Soukromě si myslím, že vodíkový pohon nabízí z hlediska komfortu pro řidiče v současnosti více než třeba elektromobily - minimálně dobou tankování, která je cca 5 minut, oproti desítkám minut v režimu rychlého nabíjení u elektromobilů.
Navíc při spalování vodíku vzniká jako odpadní produkt teplo, což se dá využít třeba k zatopení uvnitř auta v chladnějším období a není to na úkor dojezdovosti, jako v případě elektromobilu. Což mi nepřipadá málo.
Budoucnost ukáže, co se prosadí.
Jaká je životnost těch článků? Pokud vydrží něco kolem 100000 hodin, tak by se to mohlo začít vyplácet.
Motor co vyrábí vodík elektrolýzou neboli hydrolýza?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se