Domů
Elektrárny ve světě
Největší mořská tepelná elektrárna spuštěna na Havaji
Elektrárna využívající technologii OTEC spuštěna na Havajských ostrovech

Největší mořská tepelná elektrárna spuštěna na Havaji

Havajská společnost Makai Ocean Engineering spustila 21. srpna největší elektrárnu na světě využívající tepelnou energii akumulovanou v oceánech. Výkon elektrárny je 105 kilowattů. Jedná se o pilotní projekt, v plánu jsou již elektrárny o výkonech v řádu jednotek i desítek megawatt.

Havajské ostrovy si daly závazek, že od roku 2045 budou využívat pouze energii z obnovitelných zdrojů. Jednou z možností, která může tento cíl pomoci uskutečnit, je využívání technologie OTEC (ocean thermal-energy conversion). Pilotní projekt tepelné elektrárny využívající rozdílu teplot mezi hladinou moře a hlubokomořskou vodou, byl uveden do provozu na Havaji v oblasti Kailua-Kona. Projekt vyšel na 5 milionů dolarů a elektřina získaná z této elektrárny bude stačit na zásobování 120 domácností.

Princip technologie OTEC

Systém OTEC využívá teplou vodu u hladiny oceánu, která zahřívá pracovní médium až na bod varu. Takto vzniklá pára pohání turbínu, která vyrábí elektřinu. V tomto pilotním projektu se jedná o uzavřený cyklus, kde je pracovním médiem amoniak s bodem varu – 33 °C.

Schéma fungování elektrárny na principu OTEC. Zobrazena je i varianta s výrobou na mořské hladině o výkonu 10 MW, která  se má stavět v následujících letech.
Schéma fungování elektrárny na principu OTEC. Zobrazena je i varianta s výrobou na mořské hladině o výkonu 10 MW, která se má stavět v následujících letech. Zdroj: http://www.makai.com/

Základní princip fungování je tedy stejný jako u konvenčních jaderných nebo tepelných elektráren, liší se jen v druhu použitého pracovního média a v účinnosti. Klasická tepelná elektrárna má účinnost okolo 35 %, kdežto elektrárna na principu OTEC se může dostat na účinnost 8 %.

Podrobný popis technologie OTEC naleznete zde.

Pro efektivní fungování této technologie musí být rozdíl teplot vody v hlubině a na povrchu přibližně 15 °C. V oblasti rovníku dosahuje tento rozdíl v hloubce 1 km 15 až 25 °C.

Oblasti, kde má tato technologie potenciál na využití jsou například Brazílie, Srí Lanka, Maledivy a Západní Afrika. Vhodnou lokalitou je také Japonsko, kde již testují technologii OTEC, konkrétně na ostrově Okinawa.

 

Vhodný doplněk pro solární a větrné farmy

Elektrárna založená na principu OTEC je výkonově snadno regulovatelná, takže může rychle reagovat na změny ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů. Navíc rozdíl teplot v oceánech je dlouhodobě stabilní a předurčuje tak tento typ elektráren pro vykrývání základního zatížení. Vlastní spotřeba především na provoz čerpadel je u technologie OTEC 30 %. Předpokládaná cena za kilowatthodinu elektřiny je pro 100 MW elektrárny typu OTEC 0,20 $.

„To na čem nyní pracujeme jsou technologická řešení, která umožní přechod od malých prototypů (100 kW) ke středně velkým pilotním projektům (5-10 MW). Pokud se dostaneme do této fáze, umožní nám to snížení nákladů, nejistoty a rizik spojených s vybudováním elektrárny tohoto typu s výkonem 100 MW. Věřím, že takto velká elektrárna pracující na principu OTEC může být výdělečná a zároveň přívětivá k životnímu prostředí,“ Duke Hartman, Vice President Business Development at Makai Ocean Engineering .

zdroj úvodního obrázku: http://www.makai.com/

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se