Domů
Elektřina
Hybridní solární střecha dodá domu elektřinu i teplo

Hybridní solární střecha dodá domu elektřinu i teplo

Nový hybridní solární panel je schopen nejen vyrábět elektřinu, ale i dodávat teplo pro předehřev vody určené k vytápění, sprchování či jiným účelům. Vzhledem ke své vyšší účinnosti by měl domácnostem přinést výraznou úsporu na účtech za energie.

Co tyto panely činní jedinečnými, je kombinace klasických fotovoltaických článků s tepelnými trubicemi, tzv. heat pipes. Tyto trubice, běžně užívané pro chlazení počítačových komponent či výkonové elektroniky, umožňují efektivní přenos tepla zachyceného střešními články dále do domu.

Za inovativním vynálezem stojí tým britských vědců v čele s dr. Hussamem Jouharou. Ten vnímá použití tepelných trubic jako vhodné řešení klasického problému fotovoltaické technologie – dopadající sluneční záření způsobuje zahřívání článků a jejich rostoucí teplota snižuje účinnost výroby elektřiny.

Více elektřiny a teplo navíc

Použití tepelných trubic pro chlazení článků tedy přináší hned dvě výhody. Ochlazování článků zvyšuje jejich účinnost a zároveň může být odebrané teplo využito pro pokrytí energetických potřeb domácnosti.

První testy ukázaly, že fotovoltaické panely chlazené tepelnými trubicemi vykazují o 15 % vyšší účinnost ve srovnání s identickými panely.

Panely s integrovanými články zároveň slouží přímo jako střešní krytina. Vzhledem ke svému designu umožňují snadnou instalaci, kdy do sebe zapadají jako například desky plovoucí podlahy.

Vědci v současné době testují prototyp solární střechy na běžném tříložnicovém rodinném domku, přičemž prototyp přinesl již jedno nečekané zjištění.

„Naše ploché tepelné trubice jsou tak účinné, že dokáží zachytit energii ranní rosy odpařující se ze střechy,“
dr. Hussam Jouhara

Zdroj úvodní fotografie: inmyinterior.com

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Varel Frystensky
1. červen 2016, 11:21

cena je hlavne otazkou velikosti vyroby, tj. uspory z rozsahu a ta je zavisla na rozsireni a v tom je kamen urazu. Nicmene by to bylo skvele, takovy produkt, hned bych si ho poridil, za rozumnou cenu

J.Bednář
15. květen 2016, 23:12

Nikdo vám přece nebrání chladit FV panely pomocí EnergyPanelu. Nově se tento systém označuje jako solárně asistované tepelní čerpadlo (SAHP). Jediný problém je v uplatnění tepelného výkonu v létě, voda v bojleru se ohřeje za pár hodin a co s teplem potom? A pro zajímavost, výkon jediného EnergyPanelu se vyrovná středně velké FV elektrárně pro domácnost, přitom stejný výkon vyjde mnohem levněji.

Jan H.
27. březen 2017, 10:12

A nebo kombinace klasického teplovodního s FV. Raní rosu to asi nechytí, ale něco to asi dá. A od té doby už možná také pokročili dál.

http://www.uceeb.cz/aktuality/hybridni-kolektor-uceeb-na-expu-v-milane

Pepa
28. prosinec 2015, 21:10

Zdravím,dneska jsem tu poprvé díky informaci o vašem článku zhodnocujícím prodeje elektromobilů v EU.Nadšeně se hrabu v článcích a mám velkou radost s jejích obsahu.

Třeba hybridní solární panel,skvělá věc,jestli se vám povede zachytit jeho praktické využití u nás,případně kontakt na společnost která ho uvede na našem trhu,budu nadmíru potěšen!Asi hodně předbíhám dobu,nicméně je to jen nevinné nadšení.Obdobně jsem se dověděl o Skystream 600,větrné elektrárně pro domácí využití.Následníka Skystream 3,7,byla hodnocena jako o 70% účinnější,očekávám že společnosti doteď nabízející starší technologii příjdou s novinkou na trh.Ale zatím se tak neděje.To jen tak pro zajímavost,možná se o 600 dočtu i u vás,ještě jsem to nestihl pořádně projít.

Tomáš
29. září 2015, 17:06

Technologie se mi velmi líbí - dalo by se říci, že je to netypická kogenerační jednotka, které mají obecně dobré parametry, co se celkové účinnosti týče, pro dům ideální. Chlazení FV panelů je již nějakou chvíli na pořadu dne - viz Japonsko a tamní plovoucí FVE, na domě to vidím poprvé, je super, že mají postaven i modelový dům.

Chtěl bych se ale zeptat, jak je to blíže uděláno: za pomoci tepelných trubic odvádím lépe teplo z panelu "za něj", kam mám přivedenu vodu, takže ve výsledku je to jako kombinace solárních panelů se solárním ohřevem vody na střeše?

Díky

Eduard Majling
8. říjen 2015, 13:17

Tomáši,

máte pravdu, v podstatě se jedná o kombinaci fotovoltaických panelů s ohřevem vody. Nicméně zásadní rozdíl je ten, že při použití této technologie, může být celá plocha střechy pokryta fotovoltaickými panely, což může být výhodné zejména pro několikapatrové domy s vyšší energetickou náročností.

Není tedy nutné volit jakýsi kompromis mezi plochou určenou pro fotovoltaiku a systém pro ohřev vody.

Další z výhody kombinace obou systému na jeden panel je právě navýšení účinnosti fotovoltaických článků vlivem odvodu tepla, které je následně využito pro ohřev vody.

Jakub
5. říjen 2015, 12:35

Nějak se mi nezdá věta „Naše ploché tepelné trubice jsou tak účinné, že dokáží zachytit energii ranní rosy odpařující se ze střechy,“ . No já myslel, že při odpařování se teplo spotřebovává, ne vytváří....Řekl bych, že toto řešení už napadlo mnoho lidí, ale nikdy se neprosadilo, protože chladit potřebujeme panely na nižší teplotu, než na jakou chceme ohřívat vodu. Ale třeba se mýlím...

Eduard Majling
8. říjen 2015, 13:34

Ano, je to poněkud zvláštní. Takto se však vyjádřil sám vedoucí projektu - viz http://www.alphagalileo.org/ViewItem.aspx?ItemId=156722&CultureCode=en.

Možná se jedná o špatnou formulaci a panely jsou tak efektivní, že zachycují teplo z odpařující se rosy v okolí, která následně na střeše kondenzuje a předává tak panelům energii.

Určitě je pravda, že panely musí být chlazeny na teplotu nižší, než na kterou ohříváme vodu. Aby toho bylo docíleno, bude zřejmě systém ohřevu napojen na tepelné čerpadlo, které dále umožňuje toto nízkopotenciální teplo využít.

Tomáš N.
10. duben 2016, 09:13

Takže ta účinost není dána ohřevem(chlazením) panelů ale vlastně jen zapojením tč, no to tu účinost zvládne i když nebude brát vodu z trubic pod panely !

Panel je potřeba chladit na 20 st.C a míň, aby se zvýšila nebo jen vyrovnala výkonu v technickém listu. Běžně panel mívá teplotu 40 st.C a víc, při slunném dnu.

Nebylo by lepší tu vodu pouštět nahoře na panely a ty mít sestavené tak aby vody tekla po všech odzhora až dolů a tam to stávajícím okapem odváděd k odběru tepla (zase tč) a zpátky čerpadlem vracet nahoru k panelům.

Určitě by to bylo levnější jak ty trubice pod panely?

Ale asi by na to nešlo získat patent.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se